Десерт на денот: Колач со мак

Вкусен колач кој се подготвува многу брзо.

Потребни состојки:

1 јајце

2 шолји шеќер

1 шолја масло

2 шолји мелен мак

3 шолји брашно

1 прашок за печиво

2 шолји млеко

(шолја од 200 мл)

За прелив:

100 г чоколадо

100 г путер

10 лажици млеко

10 лажици шеќер

Начин на подготовка:

Изматете јајце со шеќер, додајте ги останатите состојки и промешајте. Сипете ја смесата во тава премачкана со масло.

За преливот растопете путер со шеќер, додајте чоколадо и млеко и прелијте го топлиот колач. Исечете го на коцки откако ќе се излади малку.

реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Солзи и 8 часа сведочење: Жртва на Епстин зборуваше за „оргиите“ во авионот „Лолита експрес“

Read more

Рецепти

Подварок со компири: Посен ручек со кисела или слатка зелка

Read more

Како да направите детокс на организмот за само 8 минути?

Read more

Предлог за денешниот ручек: Паста со пилешко и куркума

Read more

Десерт на денот: Колач со портокал и ореви

Read more
 

Магазин

  • filter

Јапонците измислија мопед во кој може да се вози домашно милениче

Читај повеќе

Македонскиот новинар за Златна топка на Левандовски не му дал ниту бод

Читај повеќе

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Читај повеќе

Сигнали кои предупредуваат дека не внесувате доволно протеини

Читај повеќе

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Читај повеќе

Подварок со компири: Посен ручек со кисела или слатка зелка

Читај повеќе
  • filter

Наоми Кембел ја отвори модната недела во Дубаи и воодушеви со својот изглед

Читај повеќе

Фетишот на стапала е еден од најчестите меѓу мажите

Читај повеќе

Маратонскиот секс не e гаранција за оргазам

Читај повеќе