Десерт на денот: Колач со малини

Доколку обожавате малини – ќе ви се допадне овој рецепт.

Потребни состојки:

125 гр путер

150 гр малини

150 гр брашно

150 гр шеќер

Две јајца

Половина лажичка прашок за печиво

3 лажици млеко

2 лимони

90 гр шеќер во прав

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени и обложете го тавчето со хартија за печење.

Во чинија ставете 100 гр малини и додајте лажица брашно.

Во друг сад измешајте шеќер и путер и изматете. Изматете ги и јајцата, а потоа додајте го преостанатото брашно и прашокот за печиво. Додајте млеко и рендан лимон, а потоа додајте ги малините и промешајте ја смесата.

Сипете ја смесата во тава и печете околу 45 минути. Останатите 50 гр малини промешајте ги со сок од лимон и шеќер во прав, а со лажица згмечете ги малините.

Исцедете го преливот, а потоа премачкајте го врз топлиот колач. Оставете го да се излади па по желба декорирајте со малини.

реклама

Рецепти

Десерт на денот: Чизкејк со јагоди

Read more

Предлог за ручек: Ќофте во сос од домати

Read more

Десерт на денот: Чоколадни мафини со крем и парчиња чоколадо

Read more

Најдобриот рецепт за солени палачинки со тиквичка

Read more

Магазин

  • play_arrow

Волонтери-нуркачи го чистат морското дно околу Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Мадридското метро се претвори во Венеција

Читај повеќе

Бесплатни превентивни прегледи по повод Светскиот ден на срцето

Читај повеќе
  • filter

Десерт на денот: Чизкејк со јагоди

Читај повеќе

Зошто не треба да се смеете кога се сликате за пасош?

Читај повеќе

Оргазам од 1,8 милиони долари: Најскапата секс-играчка во светот

Читај повеќе

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Читај повеќе

Како да го освоите мажот роден во знакот на Вага?

Читај повеќе

Дома или надвор: Како местото на кое имате секс влијае на вашето расположение?

Читај повеќе