Десерт на денот: Колач со портокал и ореви

Освежителен колач за целото семејство.

Потребни состојки:

120 г путер

210 г шеќер

4 јајца

1 портокал(сок)

125 мл млеко

180 г брашно

Половина кесичка прашок за печиво

100 г ореви

За глазура

120 г шеќер

1 портокал(сок)

Начин на подготовка:

Смелете ги оревите, а потоа изматете ги во цврст снег од белки и додајте малку сол. Исцедете го сокот од портокал во посебен сад. Изматете го со миксер омекнатиот путер со шеќер, па додавајте една по една жолчка.

Додајте го во смесата исцедениот сок од портокал и млеко и промешајте. Додадете го брашното со прашок за печиво во изматената смеса, оревите и снегот од белки, мешајте рачно додека да се соединат состојките.

Загрејте ја рерната на 180 степени. Премачкајте го калапот со путер, сипете ја смесата и печете околу 25 минути. Додека колачот се пече исцедете сок од уште еден портокал и додајте шеќер, па измешајте. Додека е топол колачот прелијте го со глазура и оставете го уште 10 минути во рерна додека да го впие сокот и површината да остане со глазура. Исечете го откако ќе се излади.

реклама

Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози и се најудобни на жената?

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Зеленчук и пршута во бешамел сос

Read more

Не содржи ронка брашно: Чоколаден колач готов за миг

Read more

Лесно и брзо: Солена штрудла со моцарела и шунка

Read more

Рецепт на денот: Канелони полнети со спанаќ и сирење

Read more
 

Магазин

Искрен и отворен: Со овој хороскопски знак секогаш знаете на што сте

Читај повеќе

Село во кое може да живеете само ако сте оперирале слепо црево

Читај повеќе

Истражување покажа: Мажите со маска на лицето делуваат попривлечно

Читај повеќе

10 цитати за животот од Харуки Мураками

Читај повеќе

Што се случува во телото ако пиете кафе пред утринскиот тренинг?

Читај повеќе

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Читај повеќе

Во 113 година од животот почина најстариот маж во светот

Читај повеќе

Рецепт на денот: Зеленчук и пршута во бешамел сос

Читај повеќе

Пет витамини и минерали важни во текот на зимските месеци

Читај повеќе