Десерт на денот: Ледени коцки со кокос

Десерт што сите го обожаваат.

Потребни состојки:

300 гр мелени бисквити

200 гр рендано чоколадо

100 мл млеко

Промешајте ги овие состојки и ќе го добиете првиот слој.

Бел дел од филот:

500 мл млеко

80 гр гриз

200 гр кокосово брашно

Сварете ги гризот и шеќерот додека смесата е топла, додајте кокосово брашно и промешајте. Ставете преку првиот слој.

Глазура

Растопете 100 мл слатка павлака и 100 гр чоколада со 40 гр путер. Изладената смеса прелијте ја со чоколадната глазура. Оставете во фрижидер најмалку 4 часа, а најдобро е да отстои преку ноќ.

реклама

Рецепти

Најдобриот рецепт за топло чоколадо со рум и цимет

Read more

Лесно и вкусно: Похувани палачинки со шунка и кашкавал

Read more

Брзо и лесно: Пет рецепти за чиа пудинг

Read more

Рецепт на денот: Пица ролат

Read more

Магазин

Најдобриот рецепт за топло чоколадо со рум и цимет

Читај повеќе

Паразитски самци: Дури и младите во Јапонија се незаинтересирани за секс

Читај повеќе

Пријави недозволено паркиран автомобил и заработи пари, предлог на Градот Њујорк

Читај повеќе

Како ќе препознаете дека си имате работа со одличен љубовник?

Читај повеќе
  • filter

Храна која го чува вашиот имунитет во зима

Читај повеќе

Роналдо сподели анегдота за Марадона и неговите два рачни часовника

Читај повеќе
  • play_arrow

Како омилените „Пријатели“ би ја опишале оваа ужасна 2020?

Читај повеќе
  • play_arrow

Уметниците низ светот создаваат дела инспирирани од Марадона

Читај повеќе

Лесно и вкусно: Похувани палачинки со шунка и кашкавал

Читај повеќе