Десерт на денот: Орео торта од 5 состојки

Пробајте го овој вкусен десерт по рецептот на Мартина Трајаноска.

Потребни состојки:

250 гр орео колачиња
250 мл млеко
250 мл хопла
250 гр чоколадо
1 печиво

Начин на подготовка:

Орео колачињата изблендирајте ги во сецко или блендер со млекото и печивото. Смесата префрлете ја во тава со хартија за печење бр.20 и печете ја 30 минути во загреана рерна на 200 степени.

Откако ќе ја испечете кората, оставете ја да се излади и пресечете ја на половина за да добиете 2 кори.

Во меѓувреме направете го филот. Растопете го чоколадото и измешајте го со хоплата. Оставете го во фрижидер додека да се излади кората, а потоа изматете го со миксер. Филувајте ја тортата и можете веднаш да ја послужите. Време на подготовка 50-60 минути.

URL
View this post on Instagram

Орео торта од 5 состојки На мое огромно задоволство сакам да ви споделам дека рецептов може да го најдете во новиот број на списанието Добра храна @ubavinaizdravje.mk кој може да го купите уште вечерва или утре☺️ Уживање во секој залак, а толку брзо и лесно за правење. Орео колачињата изблендирајте ги во сецко или блендер со млекото и пецивото. Смесата префрлете ја во плех со хартија за печење бр.20 и печете ја 30 минути во загреана рерна на 200 С. Откако ќе ја испечете кората оставете ја да се излади и пресечете ја на пола за да добиете 2 кори. Во меѓувреме направете го филот. Растопете го чоколадото и измешајте го со хоплата. Оставете го во фрижидер дури не се излади кората, а потоа изматете го со миксер. Филувајте ја тортата и можете веднаш да ја послужите. Можете да ја сечете на 8 триаголни парчиња или сечете 14-16 правоаголни парчиња како роденденска торта. Време на подготовка 50-60 минути 250 гр орео колачиња 250 мл млеко 250 мл хопла 250 гр чоколадо 1 пециво• • #instafood #foodlovers #foodporn #foodblogger #cooking #goodfoodgoodmood #tasty #delicious #food #madewithlove #homemade #homecook #macedonia #фотонаденот #инстамакедонија #седидома #готвисољубов #споделирецепт #macedonianfoodbloggers #мкфудблогери #dobrahranamk #ubavinaizdravje #oreocake

A post shared by martinascooking (@martinascooking) on

реклама

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Низ фотографии: Мелбурн под целосен карантин

Read more

Kривична против градоначалникот на Боговиње за „несовесно работење во службата“

Read more

Шест трикови како да научите да читате говор на тело

Read more

Рецепти

Четири рецепти за мезиња со јајца

Read more

Рецепт на денот: Чизкејк во чаша

Read more

Идеја за ручек: Пилешко во сос со печурки

Read more

Предлог за ручек: Тортиљи со пилешко во кари сос

Read more

Магазин

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Читај повеќе
  • play_arrow

Шест трикови како да научите да читате говор на тело

Читај повеќе

Врло веома добро познавате падежима

Читај повеќе

Тим лекари на Кардиологија спасија повреден во сообраќајка со стентирање кое за првпат се изведува кај нас

Читај повеќе

Интересни факти за бебињата родени во август

Читај повеќе
  • play_arrow

Анти-корона меур - бизарен дизајн на заштитен шлем

Читај повеќе

И оние кои не биле заразени со коронавирус можат да развијат имунитет

Читај повеќе

Танзаниски рудар пронајде скапоцен камен и по вторпат заработи милиони

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да пиете ако сте го почнале процесот на слабеење?

Читај повеќе