Десерт на денот: Овошни мафини

Направете вкусни и освежителни мафини со овошје по ваш избор и изненадете ги најблиските со овој лесен и вкусен десерт.

Потребни состојки:

-2 јајца

-200 г шеќер

-90 г стопен путер

-150 мл јогурт

-125 мл млеко

-350 г брашно

-1 прашок за пециво

-1 ванилин шеќер

-едно пакување смрзнато шумско овошје (малку оставете и за декорација)

Начин на подготовка:

Со миксер изматете ги јајцата и шеќерот, а потоа додадете ги стопениот путер, јогуртот и млекото. Убаво измешајте, па додадете и ванилин шеќер. На крајот постепено додадете го брашно измешано со прашокот за пециво.

Добиената смеса распоредете ја во калапи. Овошјето ставете го на врвот. Печете на 200 степени околу половина час.

На крајот, мафините може да ги декорирате со овошје или сладолед по ваш избор.

Тагови
реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Eврокомесарот ја протна идејата да се поттурнат преговорите со Албанија

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Рецепти

Цезар салата со Марио од „Преспав“

Read more

Најдобриот рецепт за домашни переци со сирење

Read more

Идеја за десерт: Мафини со јагоди

Read more

Десерт на денот: Колач со бело чоколадо и кокос

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Цезар салата со Марио од „Преспав“

Читај повеќе
  • play_arrow

Најсмешните новинарски гафови за април

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Читај повеќе

Зошто не смеете пречесто ја јадете јагоди?

Читај повеќе

Истражување: Луѓето од овие професии најчесто имаат секс

Читај повеќе

Мачнина, главоболка, температура: Зошто различно реагираме на вакцините?

Читај повеќе

Зелениот чај е најдобар и најздрав, велат нутриционистите

Читај повеќе

Најдобриот рецепт за домашни переци со сирење

Читај повеќе