Десерт на денот: Пита со јаболка

Стар и добропознат рецепт кој го сакаат сите.

Потребни состојки:

650 г брашно

150 г шеќер

250 г путер

200 мл хопла

2 јајца

1 прашок за печиво

1 и пол кг јаболка

4 лажици гриз

150 г шеќер

Цимет

Начин на подготовка:

Промешајте 2/3 од брашното со останатите состојки за кората, а остатокот од брашното постепено додавајте го во тестото.

Направете меко тесто, ставете го во подлабок сад и оставете го во замрзнувач 1 час.

Додека тестото е во замрзнувач, промешајте рендани јаболка, шеќер, гриз и цимет. Ако јаболката се благи ставете помалку шеќер.

Поделете го тестото на два еднакви дела.

Првиот дел ставете го во тавата за печење на дното. Одозгора ставете јаболка и врз нив другиот дел кој исто така треба да биде до рабовите на тавата, а со вилушка прободете ја горната кора. Печете на 180 степени околу 35-40 минути. Исечете ја откако ќе се излади.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Рецепти

Италијанците станаа светски шампиони и во слаткарство

Read more

Идеја за појадок: Овесна каша со тиква и брусници

Read more

Подобрете го имунитетот по природен пат со помош на овој пијалак

Read more

Крцкаво однадвор, меко одвнатре: Најдобриот рецепт за пилешко во бел сос

Read more
 

Магазин

Постојат 3 типа на душа: Кој е вашиот?

Читај повеќе
  • filter

Италијанците станаа светски шампиони и во слаткарство

Читај повеќе

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Читај повеќе

Смртна казна за јапонската Црна вдовица која ги труеше мажите заљубени во неа

Читај повеќе
  • filter

Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Читај повеќе

Повеќе сакате мачки или кучиња? Еве што кажува тоа за вас

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми материјалисти

Читај повеќе

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Читај повеќе

Зошто љубовта умира?

Читај повеќе