Десерт на денот: Пита со јаболка

Одличен мирис и уште подобар вкус.

Потребни состојки:

Тесто

250 г брашно

80 г шеќер

Прстофат сол

160 г путер

1 јајце

Околу 1 кг јаболка

2 лажички сок од лимон

1 лажичка цимет

1 лажичка шеќер

Прелив

300 г кисела павлака

3 јајца

100 г шеќер

1 лажичка густин

Начин на подготовка:

Направете тесто од состојките и ставете го половина час во фрижидер. Излупете ги јаболката и исечкајте ги на коцки. Прелијте ги со сок од лимон, цимет промешан со шеќер.

Загрејте ја рерната на 180 степени. Распоредете го тестото во калап со димензии 26-28 сантиметри.

Ставете ги јаболката преку тестото и додајте го преливот којшто ќе го направите од кисела павлака, изматени јајца со шеќер и густин. Печете околу 60 минути.

По печењето оставете малку да се излади во калапот, па извадете го колачот.

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

На која возраст жените имаат најсилен сексуален нагон?

Read more

Евакуирани повеќе објекти во центарот на Скопје

Read more

Знаци кои укажуваат дека имате висок холестерол

Read more

Рецепти

Пет рецепти за есенски крем чорби

Read more

Рецепт на денот: Штрудла со ореви

Read more

Кајгана со една неочекувана состојка - за намалување на килограмите

Read more

Рецепт на денот: Вкусен леб со тиква

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Топ 10 светски тајни кои никогаш нема да бидат откриени

Читај повеќе

Како и каде треба да го чувате биберот?

Читај повеќе

Грешка што ја прават паровите кога сакаат да си го подобрат сексуалниот живот

Читај повеќе

Како едноставно да се ослободите од мразот во замрзнувачот?

Читај повеќе

Дали свежото овошје и зеленчук секогаш се поздрави од замрзнатите?

Читај повеќе

Седум знаци дека врската ви е завршена, ама не сакате да признаете

Читај повеќе

Децата не кажуваат дека се анксиозни, но тоа го покажуваат

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет рецепти за есенски крем чорби

Читај повеќе

Зошто ја користиме изреката „станал на лева нога“?

Читај повеќе