Десерт на денот: Пита со јаболка и суво грозје

Идеален десерт за студените зимски денови.

Потребни состојки:

1 пакување кори за пита

1 кг јаболка

50-70 г шеќер

50 г путер

Цимет

Малку рум или млеко

Суво грозје

Шеќер во прав

Начин на подготовка:

Корите попрскајте ги со растопен путер и ставете сечкани јаболка врз нив. Наросете со шеќер, цимет и грозје кое претходно ќе го оставите во рум или млеко.

Свиткајте ги и ставете ги во тава обложена со хартија за печење.

Печете на 180 степени околу 40 минути. Оставете ги да се изладат, исечете ја питата и наросете со шеќер во прав.

реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Ѓоковиќ со порака за здравје ги поддржа големите протести во Белград

Read more

Рецепти

Подварок со компири: Посен ручек со кисела или слатка зелка

Read more

Како да направите детокс на организмот за само 8 минути?

Read more

Предлог за денешниот ручек: Паста со пилешко и куркума

Read more

Десерт на денот: Колач со портокал и ореви

Read more
 

Магазин

  • filter

Јапонците измислија мопед во кој може да се вози домашно милениче

Читај повеќе

Македонскиот новинар за Златна топка на Левандовски не му дал ниту бод

Читај повеќе

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Читај повеќе

Сигнали кои предупредуваат дека не внесувате доволно протеини

Читај повеќе

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Читај повеќе

Подварок со компири: Посен ручек со кисела или слатка зелка

Читај повеќе
  • filter

Наоми Кембел ја отвори модната недела во Дубаи и воодушеви со својот изглед

Читај повеќе

Фетишот на стапала е еден од најчестите меѓу мажите

Читај повеќе

Маратонскиот секс не e гаранција за оргазам

Читај повеќе