Десерт на денот: Штрудла со јаболка

Домашна штрудла од јаболка идеална за сите во домот.

Потребни состојки:

-250 г брашно

-150 мл млака вода

-40 мл масло

-малку сол

За фил:

-800 г јаболка

-50 г стопен путер

-100 г шеќер

-1 ванилин шеќер

-цимет по вкус

-2 лажички лебни трошки

-1 лажичка густин

Начин на подготовка:

Првин заместете тесто, соединете ги сите состојки и замесете глатко тесто кое не се лепи. Поделете го тестото на два дела и обликувајте мали топчиња. Покријте ги со кујнска крпа и оставете да мирува 30 минути додека не го подготвите филот.

Јаболката излупете ги и исечете ги на коцки. Веднаш додадете ги останатите состојки, измешајте добро. Подгответе го плехот обложен со хартија за печење. Тестото ставете го на малку брашно и правете што поголеми кругови. Попрскајте ги со стопен путер или масло оставете да постои 10 минути. развијте што поголема кора, филувајте на едната страна и завиткајте ја штрудлата.

Ставете на плех и истото го направете го со другиот дел од тестото. Печете на 200 степени околу 40 минути додека не добиете златно-кафена боја.

Тагови
реклама

Каков телефон користи Бил Гејтс?

Read more

Mercedes го претстави идниот ривал на Porsche Taycan

Read more

Русите го „издадоа“ Путин?

Read more

Голем неделен љубовен хороскоп: На кого ќе му се врати старата љубов?

Read more

Рецепти

Појадок од микробранова за оние кои секогаш брзаат наутро

Read more

Совети за почетници: Како да зготвите риба?

Read more

Рецепт на денот: Зачинети компири печени во рерна

Read more

Рецепт за совршен појадок: Овесна каша со лешници и цимет

Read more
 

Магазин

Како да изберете квалитетни јагоди?

Читај повеќе
  • play_arrow

Едноставен совет ќе спречи оставање траги од шминка на вашата облека

Читај повеќе

Каде грешат паровите кога сакаат да си го подобрат сексуалниот живот?

Читај повеќе

Низ Виена вози трамвај стар дури 50 години

Читај повеќе
  • play_arrow

30 минути јога тренинг за флексибилност и сила

Читај повеќе

Студија открива кое кафе треба да го избегнуваат жените, а кое мажите

Читај повеќе

Кикиритки: Поевтини од бадеми и ореви, а исто корисни

Читај повеќе
  • play_arrow

Древна шума откриена на дното на огромна дупка во Кина

Читај повеќе

Јаткастите плодови и сувото овошје може да го спречат создавањето маснотии на стомакот

Читај повеќе