Десерт на денот: Сутлијаш со малини

Овошен сутлијаш кој ќе го правите многу често.

Потребни состојки:

600 мл млеко

125 г ориз

125 г малини

2 лажици мед

Половина лажичка цимет

Листови свежо нане

Начин на подготовка:

Сипете го млекото во сад, а потоа загрејте го. Додајте го оризот и варете на умерена температура околу 30 минути, односно додека оризот да биде готов.

Повремено мешајте за да не се залепи оризот. Додајте половина од малините, изгмечете ги и промешајте. Потоа додајте мед и цимет и повторно измешајте. Ставете го сутлијашот во чаши, украсете со листови малина и нане. Послужете откако ќе се излади.  

реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more
Седум славни личности кои имале тежок почеток

Седум славни личности кои имале тежок почеток

Read more
Јадете помалку сол за да се чувствувате подобро

Јадете помалку сол за да се чувствувате подобро

Read more
Секси муабети: Како да бидете „безобразни во кревет“?

Секси муабети: Како да бидете „безобразни во кревет“?

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Мелено месо со зеленчук во бел сос

Read more

Идеја за десерт: Мафини со сливи и цимет

Read more

Рецепт на денот: Кремасто рижото со печурки и пармезан

Read more

Десет грешки поради кои не ви се погодува ајварот

Read more
 

Магазин

Дали може да опстои бракот без секс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Читај повеќе

Жестока дебата: Кој треба да прими трета доза од вакцината против ковид?

Читај повеќе

Човекот кој можеше да го спаси „Титаник“ не добил дозвола да се качи на бродот

Читај повеќе

Зошто имаме желба за благо после јадење?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да знаете пред да почнете свој бизнис?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Мелено месо со зеленчук во бел сос

Читај повеќе

Пет причини зошто секс после тренинг е супер идеја

Читај повеќе

Холанѓаните се смалуваат, но сепак се највисоките луѓе во светот

Читај повеќе