Рецепти

Десерт на денот: Торта со малини и бадеми

28. февруари 2020 - 16:05 | М.С.

Десерт во кој ќе ужива целото семејство.

Состојки:

За кора

21 лажица шеќер

7 белки

За фил

7 жолтки

200 гр. шеќер

2 кесички пудинг од ванила

½ л млеко

200 гр. путер

100 гр. мелени бадеми

За декорација

400 гр. смрзнати малини

Бадеми

1 кесичка шлаг за торта

Начин на подготовка:

Изматете ги белките и постепено додавајте шеќер.

Истурете ја смесата на тава обложена со хартија за печење и печете на 120 степени околу 15-20 минути. Изладената кора исечете ја на три дела.

Изматете шеќер и жолтки, додајте пудинг и млеко и гответе додека да се згусне смесата. Оставете да се излади.

Изматете го путерот и додајте ги (со непрекинато матење) смесата со пудинг и мелените бадеми. Одмрзнете и исцедете ги малините.

Ставете кора, па фил и малку малини и повторувајте ја постапката. На крајот, одозгора наредете малини и декорирајте со шлаг.

Коментирај