Десерт на денот: Воздушести американски палачинки

Подгответе ги американските палачинки по овој рецепт и во нив ќе ужива целото семејство.

Состојки:

1 јајце

Малку сол

1 банана

100 гр. чоколада

4 лажици прашок за пециво

55 гр. путер

¼ лажичка екстракт од ванила

180 гр. брашно

Малку кокосово брашно

375 мл. млеко

Начин на подготовка:

Ставете јајце, млеко, екстракт од ванила и истопен путер во сад со средна големина и изматете ги состојките за да се соединат.

Во друг сад ставете брашно, сол и прашок за пециво, па измешајте. Во таа смеса додајте ги изматените јајца со останатите состојки, па измешајте сè заедно.

Во тава истопете малку путер, па ставете од смесата и пржете две до три минути додека да се појават меурчиња. Свртете ја палачинката и пржете ја и од другата страна околу една минута.

Палачинките се редат една врз друга, па одозгора се става омилениот прелив- овошје, чоколада, кокос или јаворов сируп.

реклама

Во Словенија лекуваат COVID-19 со редесивир, фавипивавир и дексаметазон

Read more

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Федерер: Мислам дека 90 отсто од тенисерите се задоволни од прекинувањето на сезоната

Read more

Пред и потоа: Прекрасни трансформации само со промена на фризурата

Read more

Рецепти

Индиска кујна: Научете неколку рецепти

Read more

Четири рецепти за мезиња со јајца

Read more

Рецепт на денот: Чизкејк во чаша

Read more

Идеја за ручек: Пилешко во сос со печурки

Read more

Магазин

  • filter

Пред и потоа: Прекрасни трансформации само со промена на фризурата

Читај повеќе
  • play_arrow

Индиска кујна: Научете неколку рецепти

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали јаболковиот оцет помага за слабеење?

Читај повеќе

Како мастурбацијата влијае на здравјето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Минал 15 километри закачен на шофершајбна од камион

Читај повеќе

Русите не ја тестирале вакцината за COVID-19 на деца

Читај повеќе

Зошто треба да имате барем еден Лав во вашиот живот?

Читај повеќе

Саманта Сепулведа, секси полицајка од која криминалците не бегаат

Читај повеќе
  • play_arrow

Трогателна снимка од Бејрут: Татко го заштитува синот од силните експлозии

Читај повеќе