Десерт на денот: Воздушести американски палачинки

Подгответе ги американските палачинки по овој рецепт и во нив ќе ужива целото семејство.

Состојки:

1 јајце

Малку сол

1 банана

100 гр. чоколада

4 лажици прашок за пециво

55 гр. путер

¼ лажичка екстракт од ванила

180 гр. брашно

Малку кокосово брашно

375 мл. млеко

Начин на подготовка:

Ставете јајце, млеко, екстракт од ванила и истопен путер во сад со средна големина и изматете ги состојките за да се соединат.

Во друг сад ставете брашно, сол и прашок за пециво, па измешајте. Во таа смеса додајте ги изматените јајца со останатите состојки, па измешајте сè заедно.

Во тава истопете малку путер, па ставете од смесата и пржете две до три минути додека да се појават меурчиња. Свртете ја палачинката и пржете ја и од другата страна околу една минута.

Палачинките се редат една врз друга, па одозгора се става омилениот прелив- овошје, чоколада, кокос или јаворов сируп.

реклама

Се подготвува протокол за отворање на аеродромите и граничните премини

Read more

Владата донесе протоколи за градинките, факултетите, основните и средните училишта

Read more

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

30 мај 1913, завршила Првата балканска војна со поделба на Македонија

Read more

Рецепти

Чорба на денот: Витаминска бомба од лосос и зеленчук

Read more

Домашен сок од јагоди

Read more

Брз киш со готово лиснато тесто

Read more

Рецепт на денот: Пита со спанаќ

Read more

Магазин

Чорба на денот: Витаминска бомба од лосос и зеленчук

Читај повеќе
  • play_arrow

Неделен план со вежби за слабеење за мајки

Читај повеќе
  • play_arrow

За 30 дена во карантин завршила 20 онлајн курсеви

Читај повеќе
  • play_arrow

Тајсон ја откри тајната за „новата младост“: Не е сè во исхраната и вежбањето

Читај повеќе
  • filter

Жители на Амстердам: Градот е почист и потивок без туристите

Читај повеќе

Принц Вилијам: Здравствените работници не треба да ги нарекуваме „херои“

Читај повеќе

Пет работи кои треба да ги знаете доколку сте вљубени во Водолија

Читај повеќе

Келимуту – свето место со три езера кои менуваат боја

Читај повеќе

Домашен сок од јагоди

Читај повеќе