Десерт на денот: Воздушести американски палачинки

Подгответе ги американските палачинки по овој рецепт и во нив ќе ужива целото семејство.

Состојки:

1 јајце

Малку сол

1 банана

100 гр. чоколада

4 лажици прашок за пециво

55 гр. путер

¼ лажичка екстракт од ванила

180 гр. брашно

Малку кокосово брашно

375 мл. млеко

Начин на подготовка:

Ставете јајце, млеко, екстракт од ванила и истопен путер во сад со средна големина и изматете ги состојките за да се соединат.

Во друг сад ставете брашно, сол и прашок за пециво, па измешајте. Во таа смеса додајте ги изматените јајца со останатите состојки, па измешајте сè заедно.

Во тава истопете малку путер, па ставете од смесата и пржете две до три минути додека да се појават меурчиња. Свртете ја палачинката и пржете ја и од другата страна околу една минута.

Палачинките се редат една врз друга, па одозгора се става омилениот прелив- овошје, чоколада, кокос или јаворов сируп.

реклама

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

Познато од кои делови на Скопје се денешните новозаразени

Read more

Секси среда

Read more

Во последен момент - Space X и НАСА го одложија историското лансирање на Falcon 9

Read more

Рецепти

Совршена орео торта од 4 состојки

Read more

Предлог за ручек: Мусака со спанаќ

Read more

Малку поразлични рецепти со тестенини

Read more

Рецепт на денот: Пролетни крокети од компири

Read more

Магазин

Дали вашата професија спаѓа меѓу најстресните?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како од Хичкок: Џиновски скакулци нападнаа град во Индија

Читај повеќе
  • play_arrow

Домашен тренинг: Кардио вежби за ефективно слабеење

Читај повеќе

Чилеанка на 111 години го победи COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Пингвини во посета на музеј

Читај повеќе

Кипар ќе им ги плати трошоците на туристите ако се заразат со коронавирус

Читај повеќе

Се роди првата коала по страшните пожари во Австралија

Читај повеќе
  • play_arrow

Полнење гориво 6.000 метри на небото

Читај повеќе

Десетте најсреќни земји во светот во 2020

Читај повеќе