Десерт на денот: Зимски колач со цимет и мед

Се подготвува брзо и лесно, а вкусот ќе ве воодушеви.

Пробајте го овој едноставен рецепт за вкусен колач со цимет и мед.

Состојки:

Путер, за подмачкување на тавчето

320 гр. брашно

Една и пол лажичка прашок за пециво

Половина лажичка сода бикарбона

Половина лажичка сол

Лажичка цимет во прав

Половина лажичка мускатно оревче

Три јајца

120 мл. масло

Лажичка екстракт од ванила

Две јаболка

85 гр. мед

120 мл. млеко

Лажичка рендана кора од портокал

220 гр. шеќер

Шеќер во прав

Начин на подготовка:

Измијте ги јаболката, исчистете ги и исечете ги на коцки, па ставете ги да се варат во малку вода. Кога сосема ќе омекнат, испасирајте ги за да добиете густа каша.

Загрејте ја рерната на 180 степени. Во тавчето ставете хартија за печење и малку подмачкајте со путер.

Во поголема чинија промешајте брашно, прашок за пециво, сода бикарбона, сол, цимет и мускатно оревче.

Во друга чинија изматете јајца, екстракт од ванила, каша од јаболка, мед, млеко, рендана кора од портокал и шеќер.

Соединете со сувите состојки и матете со мискер додека да добиете смеса без грутки.

Сипете во тава, израмнете и печете 40 до 45 минути.

Кога колачот е печен, извадете го и оставете го десетина минути, а потоа со нож одвојте го од тавчето.

Префрлете го на чинија и наросете со шеќер во прав.

Послужете го со кафе или чај.

реклама

Морничави остатоци од напуштени хотели низ Југославија

Read more

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Read more

Безбедност на велосипедистите: Кога во Скопје ќе се вози со 30 км/ч?

Read more

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Лазања со пилешко месо

Read more

Направете сами: Пилешки прсти со KFC шмек

Read more

Брзо и вкусно: Шпагети со зеленчук и пармезан

Read more

Идеја за појадок: Ролнички со цимет

Read more

Магазин

  • play_arrow

Рецепт на денот: Лазања со пилешко месо

Читај повеќе

Безбедност на велосипедистите: Кога во Скопје ќе се вози со 30 км/ч?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како пандемијата ни го поремети чувството за време?

Читај повеќе

3.000 евра за милениче: Пандемијата ја зголеми побарувачката за расни кучиња

Читај повеќе

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Читај повеќе

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете сами: Пилешки прсти со KFC шмек

Читај повеќе

5 работи кои пандемијата ги промени во нашите животи

Читај повеќе