Десерт што не се пече: Колач со кикирики и чоколадо

Направете вкусен колач со кикирики и чоколадо и изненадете ги најмилите.

Потребни состојки:

-130 г кокосово брашно

-80 г путер од кикирики

-80 г несолени кикирики

-50 г какао

-4 лажици мед

-1 лажица вода

Фил:

-200 г путер од кикирики

-70 путер

-70 г мед

-малку сол

Глазура

-100 г темно чоколадо

-1 лажица путер од кикирики

-1 лажица путер

-1 лажица мед

Подготовка:

Ставете ги сите состојки за основата во блендер и миксајте додека не добиете густа и леплива смеса. Во плиток правоаголен сад ставете ја добиената смеса и добро втиснете. Потоа ставете го садот во фрижидер да се олади.

Во друг сад ставете ги состојките за фил и мешајте додека не добиете глатка смеса. Готовиот фил ставете го врз оладената основа, па сè заедно вратете во фрижидер, да постои еден час.

За тоа време подгответе ја глазурата. Во сад ставете ги путерот, чоколадото и медот, па растопете ги на умерена температура. Кога состојките ќе се стопат, додадете лажица путер од кикирики и сè добро измешајте, па прелијте го оладениот колач.

Повторно вратете го во фрижидер, до сервирањето.

реклама

Рецепти

Четири освежителни пијалаци идеални за летово

Read more

Предлог за ручек: Пилешко на грчки начин

Read more

Готвење со ограничен буџет – вкусни и здрави оброци до 2 евра

Read more

Без шеќер, без млеко: Разладете се со овошно сорбе

Read more

Магазин

  • play_arrow

Четири освежителни пијалаци идеални за летово

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонија и уште 9 држави во кои нема McDonald's

Читај повеќе

Неколку причини зошто секој ден треба да јадете лубеница

Читај повеќе

Предлог за ручек: Пилешко на грчки начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Орел улови двометарска ајкула во САД

Читај повеќе

Руски експерти направија лек за COVID-19

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои немаат среќа со парите

Читај повеќе
  • play_arrow

Лесни вежби за загревање на целото тело

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да бидете добар комичар без да навредите некого?

Читај повеќе