Рецепти

Десерт за цело семејство: Бомбици од банани

15. октомври 2017 - 11:45 | М.Д.

Лесни, брзи, вкусни домашни бомбици од банани.

Потребни состојки:

250 грама маргарин

250 шеќер во прав

500 грама бисквити

300 грама чоколадо за готвење

3 банани

2 јајца

Подготовка: 

-Лупените банани ги пасираме и во нив ги додаваме шеќерот јајцата и маргаринот.

-Откако добро ќе се испасираат се додаваат мелените бисквити.

-Целата смеса добро се замесува и се формираат бомбици.

-На пареа се растопува чоколадата за готвење во која се додава 2 лажици масло.

-Подготвените бомбици се стават на виљушка и се потопуваат во растопеното чоколадо.

-На крај, се украсуваат со топено бело чоколадо

Коментирај