Десерт за есенските денови: Чизкејк со јаболко и цимет

Ако сте љубители на чизкејк, ве советуваме да ја направите оваа есенска верзија со јаболко и цимет.

Состојки:

1 шолја брашно

4 шолји масло

Четвртина шолја кафеав шеќер

1 лажица цимет

Четвртина шолја овесни снегулки

Четвртина шолја сецкани ореви

250 гр. крем сирење

200 мл. павлака

3 јајца

100 гр. шеќер

Половина шолја сок од јаболко

Лажица путер

Две кисели јаболка

Лажичка цимет

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени. Во чинија изматете масло, шеќер и цимет, потоа додајте брашно, овесни снегулки и ореви. Добиеното тесто втиснете го во тава за печење и печете го десет минути во претходно загрејана рерна.

Во чинија изматете крем сирење, павлака и сок од јаболка. Додајте јајца и матете со миксер додека да добиете редок крем.

Смесата сипете ја на полупеченото тесто и печете уште 40 минути. Оладете го на работната површина, а потоа префрлете го во фрижидер.

Додека да се излади, истопете лажица путер во тавчето и пржете ги јаболката сецкани на коцки, зачинети со цимет.

Украсете го чизкејкот со изладените јаболка и послужете го десертот.

реклама

Трогателна снимка од Бејрут: Татко го заштитува синот од силните експлозии

Read more

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Снег во август: Зимска идила во Швајцарија и во Италија

Read more

Рецепти

Четири рецепти за мезиња со јајца

Read more

Рецепт на денот: Чизкејк во чаша

Read more

Идеја за ручек: Пилешко во сос со печурки

Read more

Предлог за ручек: Тортиљи со пилешко во кари сос

Read more

Магазин

  • play_arrow

Минал 15 километри закачен на шофершајбна од камион

Читај повеќе

Русите не ја тестирале вакцината за COVID-19 на деца

Читај повеќе

Зошто треба да имате барем еден Лав во вашиот живот?

Читај повеќе

Саманта Сепулведа, секси полицајка од која криминалците не бегаат

Читај повеќе
  • play_arrow

Трогателна снимка од Бејрут: Татко го заштитува синот од силните експлозии

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои не знаат за емоции

Читај повеќе
  • play_arrow

Како е да се живее во највисоката зграда на светот?

Читај повеќе

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Читај повеќе
  • play_arrow

Шест трикови како да научите да читате говор на тело

Читај повеќе