Десет најдобри половни семејни автомобили според избор на родителите

Колку пари во развиените земји одвојуваат родителите за половни автомобили, како и кои модели според нивното мислење се најдобри за семејството и зошто открива истражувањето во кое учествуваа 2000 родители кои имаат деца помлади од 16 години.

Студијата откри дека во Велика Британија родителите просечно имаат околу 15.500 фунти(18.400 евра) за купување на половен автомобил, а главните критериуми за избор се практичност, ниски трошоци за одржување и мала потрошувачка.

Најголемиот број од нив бираат половни автомобили кои се стари помеѓу 2 и 6 години.

Јасно е дека кај нас се купуваат поевтини половни автомобили, но ова истражување ни дава увид за тоа кои модели се попрактични за родителите, па можеби вреди да ги имате предвид доколку планирате да го смените автомобилот.

Што се однесува до видот, најмногу бираат хетчбек и SUV, најпобаруван бренд е Audi, а после него се Fiat, BWM, Volkswagen, Honda, Toyota и Mercedes.

Кои модели се во топ 10?

1. Audi A3 Sportback 1.0 TFSI (2017.)

2. Honda Civic 1.0 VTEC Turbo (2018.)

3. Honda HR-V 1.5 VTEC (2017.)

4. BMW 2 Series Active Tourer 218i (2015.)

5. Volkswagen Golf 1.0 TSI (2018.)

6. Fiat 500X 1.0 Turbo (2019.)

7. Toyota C-HR 1.2 бензин (2018.)

8. Mercedes B-Class B180 (2015.)

9. BMW 2 Series Gran Tourer 218i – со 7 седишта (2015.)

10. Kia Carens 1.6 GDI – со 7 седишта (2018.)

За семејства со 3 или повеќе деца најдобрите автомобили, според нив, се BMW Serije 2 Gran Tourer 218i и Kia Carens 1.6 GDI.

реклама

Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози и се најудобни на жената?

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Read more

Живот

Искрен и отворен: Со овој хороскопски знак секогаш знаете на што сте

Read more

Истражување покажа: Мажите со маска на лицето делуваат попривлечно

Read more

Во 113 година од животот почина најстариот маж во светот

Read more

Интелигентните луѓе се „ноќни птици“

Read more
 

Магазин

Искрен и отворен: Со овој хороскопски знак секогаш знаете на што сте

Читај повеќе

Село во кое може да живеете само ако сте оперирале слепо црево

Читај повеќе

Истражување покажа: Мажите со маска на лицето делуваат попривлечно

Читај повеќе

10 цитати за животот од Харуки Мураками

Читај повеќе

Што се случува во телото ако пиете кафе пред утринскиот тренинг?

Читај повеќе

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Читај повеќе

Во 113 година од животот почина најстариот маж во светот

Читај повеќе

Рецепт на денот: Зеленчук и пршута во бешамел сос

Читај повеќе

Пет витамини и минерали важни во текот на зимските месеци

Читај повеќе