Десет романтични класици кои вреди да ги прочитате еднаш во животот

Приказните за вистинска љубов, несреќна љубов, невозвратена љубов, неверство отсекогаш го привлекувале вниманието на читателите. На оваа листа ќе погледнете класици кои биле инспирација за филмови и телевизиски серии, обидувајќи се да ја оживеат напнатоста што може да биде почувствувана додека ги читате.

Класици се бидејќи се безвремени, немаат рок на траење и по толку години луѓето сè уште ги читаат и цитираат, а многумина и се пронаоѓаат бидејќи темите во нив се актуелни без разлика на времето во кое живееме.

1. Гордост и предрасуда – Џејн Остин
2. Џејн Ер – Шарлот Бронте
3. Ромео и Јулија - Вилијам Шекспир
4. Ана Каренина – Лав Толстој
5. Љубовникот на Лејди Четерли – Д. Х. Лоренс
6. Големите исчекувања – Чарлс Дикенс
7. Одвеано со виорот – Маргарет Мичел
8. Оркански височини – Емили Бронте
9. Мадам Бовари – Гистав Флобер
10. Доктор Живаго – Борис Пастернак
реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

Книги

Објавен новиот стрип „Астерикс и грифонот“

Read more

Вистинскиот Хари Потер за 27.500 фунти го продаде првото издание на „Philosopher's Stone“

Read more

Десет романтични класици кои вреди да ги прочитате еднаш во животот

Read more

Како да ја развиете читачката способност кај децата?

Read more
 

Магазин

Славните манекенки како секси Бонд девојки

Читај повеќе
  • filter

Најновиот моден хит на Bottega Veneta е ремен/корсет од 2.500 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Читај повеќе

Што се случува кога ви кркори стомакот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемиот аквариум во светот: 68.000 морски животни во 25 милиони литри вода

Читај повеќе

Која е врската помеѓу психопатите и проѕевањето?

Читај повеќе

Шпанка го лажирала сопственото киднапирање, па играла бинго со парите од откупот

Читај повеќе

Идеја за брз ручек: Паста со сланина

Читај повеќе

20 најдобри градови за семеен одмор

Читај повеќе