Десетици илјади демонстранти во Грција скандираа: Убијци!

Повеќе од две недели од страшната железничка несреќа во која загинаа 57 лица, повеќе од 40.000 Грци повторно излегоа на улиците во четвртокот за да го изразат својот гнев поради трагедијата, при што генералниот штрајк парализираше голем дел од земјата.

Фото: EPA-EFE/GEORGE VITSARAS

По големите протести во Атина на 8 март на кои собраа 40.000 луѓе, полицијата проценува дека денеска во центарот на градот протестираат околу 25.000 луѓе.

Демонстрантите го истурија својот гнев пред седиштето на Хеленик воз, како што направија три дена по верижниот судир меѓу патнички и товарен воз во централниот грчки регион Темпи на 28 февруари. Во патничкиот воз на линијата Атина-Солун имало повеќе од 350 луѓе, главно студенти.

URL

Собрани пред седиштето на компанијата, демонстрантите скандираа „Убијци, убијци“.

Во Солун, универзитетски град на северот на земјата, од каде што потекнуваат повеќето жртви, денеска на улиците излегоа 8.500 луѓе.

„Ќе останеме на улица додека не се казнат одговорните за несреќата“, рече студентката по филозофија Зои Константиниду, додавајќи дека „ним не им е гајле за нашите животи“.

Демонстрантите се одзваа на повикот за 24-часовен штрајк на синдикатите во јавниот сектор, на кој за прв пат одговорија и најголемите синдикати од приватниот сектор.

Демонстрантите ја обвинуваат конзервативната влада и политичкиот систем во земјата дека ги игнорираат повторените повици од синдикатите за неисправните системи за безбедност на железницата.

URL

„Нема да дозволиме недостигот на транспарентност, прикривања, одрекувања и какви било одложувања да доведат до заборав“, велат од синдикатот GSEE.

Поради 24-часовниот штрајк, појдовните и дојдовните летови беа прекинати, а бродовите и траектите останаа закотвени во пристаништата. Затворени се бројни јавни служби и државни училишта, а имаше и прекини во јавниот превоз.

Премиерот Киријакос Мицотакис, чиј мандат завршува во јули и се очекува да распише избори до мај, се извини за несреќата и вети дека ќе вработи повеќе персонал и ќе го поправи болниот железнички сектор со поддршка од Европската Унија.

Тој, исто така, ги повика демонстрантите да не дозволат гневот да го подели општеството. На големите протести низ земјата на 8 март, кога се собраа над 60.000 луѓе, многумина го повикаа Мицотакис да поднесе оставка.

реклама

Регион

Уапсен таткото кој ја држел 8-годишната ќерка затворена во стан во Белград

Read more

Хил: Приштина мора да ја формира Заедницата на српски општини

Read more

Србија и Унгарија ќе ја поканат Македонија да се приклучи кон изградба на брза железница

Read more

102 дојави за подметнати бомби во училишта во Бугарија

Read more
 

Вести

Нов гаф на Бајден: Градот Ролинг Форк го нарече Ролинг Стоун

Читај повеќе

Ќосето ќе остане во магацин, Герасимовски ја одби Арсовска за споменикот да се врати пред суд

Читај повеќе
  • play_arrow

Торнада дивееја низ САД, има загинати

Читај повеќе

Работниот час најевтин во Бугарија, а најскап во Луксембург

Читај повеќе

Петмина повредени, од кои две деца, во сообраќајка во Горно Лисиче

Читај повеќе

Бакнеж прикажан на телевизија во Иран – изби скандал, телевизијата се извини

Читај повеќе

Арсовска ќе го враќа споменикот на Ќосето пред судовите во Скопје

Читај повеќе

Сторми Даниелс: Не се плашам да се соочам со Трамп на суд, сум го видела гол

Читај повеќе

Жичницата на Водно од денеска работи еден час повеќе

Читај повеќе