Десетици закопани живи под урнатините на станбена зграда во Индија

Станбена зграда во Биванди, на периферијата на Мумбај, се сруши рано утрово.

Според првичните информации, најмалку десет луѓе загинале, а десетици се закопани живи под урнатините.

Бројни спасувачки екипи се на терен и со кучиња-душкачи се обидуваат да ги најдат затрупаните станари. Десет загинати биле најдени при самото пристигнување на местото на несреќата, објави Russia Today.

Зградата се срушила околу 3 часот и 40 минути по локалн време. Сапсувачите успеале да извлечат околу 20 преживеани, меѓу кои и едно дете, а шефот на Националната канцекарија за итно реагирање на катастрофи напиша дека уште најмамлку 25 луѓе се заробени под урнатините.

URL

Во зградата изградена пред 40 години живееле 20-тина семејства. Точната причина за рушењето на зградата не е позната.

Ваквите несреќи, за жал, не се ретки во Индија, а причините најчесто се неквалитетната градба и лошите временски услови, како поројните дождови кои предизвикуваат свлекување на земјиштето.

URL

Во сличен инцидент минатиот месец загинаа 16 луѓе.

Премиерот Нарендра Моди изрази сочувство до семејствата на жртвите и додаде дека сите расположливи сили пружаат помош на погодените во трагедијата.

URL
реклама

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Најнезаборавните пенали во поновата фудбалска историја

Read more

Десет бизарни предмети од Земјата што сега лебдат во вселената

Read more

Зошто зажалив што ја изгледав цела сезона на „Emily in Paris“?

Read more

Свет

СЗО: Ставете ги контактите во изолација

Read more

Силен земјотрес ја погоди Алјаска, издадено предупредување за цунами

Read more

Предупредување од Русија: Постои ризик од епидемии на вештачки вируси

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Вести

Филипче: Мерките за заштита од COVID-19 кои се во Собранието итно да се донесат

Читај повеќе

Преку партнерството на Httpool со Spotify, брендовите ќе можат да им се обратат на љубителите на музиката

Читај повеќе

Физичка пресметка помеѓу кичевци, eдниот заврши во Ургентен

Читај повеќе

Заев: Има сериозни аргументаци за носењето маски на отворено

Читај повеќе

Заев: Бугарија не бара промена на Уставот

Читај повеќе

Половина од новозаразените се од Скопје, најголемиот дел се од 30 до 39 години

Читај повеќе

Претрес во Кочани, расчистени 11 тешки кражби

Читај повеќе

Познат начинот на оценување во услови на пандемија, првите оценки за учениците до 20 ноември

Читај повеќе

Нормализирано водоснабдување по отстранување на вчерашниот дефект во Скопје

Читај повеќе