Десетте најплатени писатели во 2018 година

Кога станува збор за писатели кои најдобро заработиле во текот на изминатата година, Џоан Роулинг е на првото место. Нејзиното богатство е проценето на 1 милијарда долари што и не толку изненадувачки факт бидејќи авторката има смисла за бизнис, пренесува Yahoo.

Роулинг го создаде ликот на Хари Потер, кој е екранизиран и драматизиран, добро продаден производ. Со него освои милиони читатели низ светот и основа комерцијална империја. Но, не заработува добро само од Хари Потер, 53-годишната писателка заработи многу пари од продажба на играчки и облека со ликовите на јунаците кои ги создаде. Основа тематски паркови во кои посетителите можат да се „сретнат“ со нив. Роулинг заработи 54 милиони долари во текот на изминатата година.

На второ место е бразилскиот писател Пауло Коелјо, чиј имот се проценува на половина милион долари. Трет на листата е Стивен Кинг, кој „вреди“ 400 милиони долари.

Четврта е Нора Робертс, чие богатство се проценува на 390 милиони долари. Следна е Даниела Стил, чиј имот се проценува на 375 милиони долари. На шесто место е Џејмс Патерсон, со капитал проценет на 310 милиони долари.

На седмо место е Џон Гришам, со 200 милиони долари. Со исто толку пари можат да се пофалат и Стајн, Џефри Арчер и Ден Браун.

На листата најбогати писатели се и Џорџ Р. Мартин, Нил Гејмен и други.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Се затвораат плажите во Шпанија

Read more

Феноменот на Милан не е Ибра, туку чудесниот Ребиќ

Read more

Филипче: Денеска имаме рекорден број на оздравени од COVID-19

Read more

Книги

Романот „Елитна проститутка“ го разбранува цел Балкан

Read more

Предлог за читање: „Вештица“ од Венко Андоновски

Read more

„Читањето е супермоќ“ – онлајн кампања на „Арс Ламина“

Read more

Предлог за читање: „Со затворени очи“ – Џош Малерман

Read more

Магазин

Десерт на денот: Орео торта од 5 состојки

Читај повеќе
  • play_arrow

Летен фит предизвик: Затегнете ги нозете

Читај повеќе

Јасни сигнали кои покажуваат дека е готово со вашиот брак

Читај повеќе

Романот „Елитна проститутка“ го разбранува цел Балкан

Читај повеќе
  • play_arrow

Какви последици по здравјето имаат луѓето кои прележуваат COVID-19?

Читај повеќе

Фитнес совети за почетници: Како да се подготвите за првиот тренинг?

Читај повеќе

Какво ќе биде ова лето на љубовен план за вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

10 реченици кои не сака да ги слушне ниту една жена без деца

Читај повеќе

Брзо и лесно: Летна салата со наут

Читај повеќе