Дешан го избра новиот капитен на Франција

Килјан Мбапе (24) ќе стане нов капитен на француската репрезентација, пренесува L'Équipe.

Младиот напаѓач на таа позиција ќе го наследи Иго Љорис, кој се повлече од репрезентацијата. Информацијата сè уште не е официјално потврдена, но Дидје Дешан зборуваше за можноста Мбапе да стане капитен на вчерашниот состанок на тимот.

„Ќе разговарам со играчите кои се загрижени, а еден од нив е секако Килјан. Ќе дознаете повеќе за тоа кога ќе се сретнеме следниот пат, така што ден пред натпреварот, во четврток. Би рекол дека ако Мбапе има еден квалитет, покрај сите негови други квалитети, е тоа што тој е личност која е многу добра во комуникацијата. Не би имал проблем во тој поглед“, изјави францускиот селектор.

Еден од најискусните во тимот

Иако е многу млад, Мбапе е всушност еден од најискусните играчи во актуелниот француски ростер. За репрезентацијата забележа 66 настапи, а повеќе имаат само Оливје Жиру (120) и Антоан Гризман (116).

Франција в петок со домашен натпревар против Холандија ќе ги отвори квалификациите за ЕУРО 2024, додека три дена подоцна, в понеделник, гостува во Ирска. Во групата се и Грција и Гибралтар.

реклама

TikTok трик за гламурозна фризура без фенирање

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Се враќа евтината дневна тарифа на струјата

Read more

Фудбал

Го нема Лева - нема голови: Никој не постигна ни 20 гола во Бундеслигата

Read more

7 најлоши фудбалски позајмици на сите времиња

Read more

Голманот на ПСЖ приклучен на апарати откако падна од коњ

Read more

Додека ПСЖ славеше титула, Нејмар играше покер  - пријавил дека е повреден

Read more
 

Спорт

Го нема Лева - нема голови: Никој не постигна ни 20 гола во Бундеслигата

Читај повеќе
  • play_arrow

7 најлоши фудбалски позајмици на сите времиња

Читај повеќе

Голманот на ПСЖ приклучен на апарати откако падна од коњ

Читај повеќе

Додека ПСЖ славеше титула, Нејмар играше покер  - пријавил дека е повреден

Читај повеќе
  • play_arrow

Жиру за победа на Милан во Торино и пласман во ЛШ

Читај повеќе

Пред Роналдо беше лидер: Ал Наср остана без титула

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Читај повеќе

Џака преку социјалните мрежи се збогуваше со фановите на Арсенал

Читај повеќе
  • play_arrow

Мбапе ѝ го раскрвари носот на девојка на трибините

Читај повеќе