РИВАЛ НА ZOOM и SKYPE

Десктоп верзијата на WhatsApp ќе нуди видеоповик за 50 луѓе

WhatsApp има намера да стане сериозна конкуренција на платформите Zoom и Skype.

Наскоро ќе овозможи заеднички видеоповик за 50 учесници, но на десктоп верзијата. Кога WhatsApp ќе ја воведе новата можност, ќе стане алтернатива за Zoom, Skype и Google Meet. Новата опција е воочена во бета верзијата на WhatsApp Web, а насоките во менито корисниците на WhatsApp ги упaтуваат кон неодамна претставената услуга Facebook Messenger Rooms каде може да се креира соба и да се поканат луѓе да учествуваат, или да креираат соба директно преку WhatsApp.

WhatsApp неодамна доби големо ажурирање и сега поддржува видеоповик за осум учесници на мобилната верзија, но спомнатите нови опции овозможуваат да се повикаат повеќе корисници ако е тоа потребно.

Можноста ќе биде достапна на уреди кои користат оперативни системи iOS и Android, но конкретно поддршката за десктоп претставува одржлива замена за веќепостоечките слични услуги.

Кога се појави Messenger Rooms во април, директорот на Facebook Марк Закерберг најави дека можно е да ги поддржуваат WhatsApp, Instagram и Facebook Port, но сега се чини дека тоа ќе се случи многу порано од очекуваното, иако точниот датум не е познат, објави Techradar.

Тагови
реклама

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more

Девет милиони лајкови за новиот имиџ на Роналдо

Read more

На кои плажи во Бугарија ќе добиете бесплатни лежалки и чадори за сонце летово?

Read more

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more

Софтвер

Водич за почетници - како да користите Twitter?

Read more

Како да го користите стикерот за поддршка на мали бизниси на Instagram?

Read more

Десктоп верзијата на WhatsApp ќе нуди видеоповик за 50 луѓе

Read more

Како да користите Spotify?

Read more

Гик

  • play_arrow

Седум нови видеоигри кои со нетрпение ги очекуваме во јуни

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Realme X3 Superzoom наскоро пристигнува на европскиот пазар

Читај повеќе

Пред НАСА: Кина во јули ќе го лансира првиот ровер на Марс

Читај повеќе

НАСА бара доброволци кои ќе поминат 8 месеци во руска лабораторија

Читај повеќе
  • filter

Како би можело да изгледа Galaxy Note 20?

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi подготвува смартфон на преклоп со ротирачки камери?

Читај повеќе
  • play_arrow

Видеоиграта Valorant пристигнува на 2 јуни

Читај повеќе

Познато кога ќе биде претставен Samsung Galaxy Note 20

Читај повеќе
  • filter

Samsung го претстави Galaxy S20 Tactical Edition наменет за војници

Читај повеќе