Детали од свадбата што откриваат дека бракот нема да трае долго

Експерт за врски рече дека има многу „црвени знамиња“ на свадбата кои може да покажат дали бракот ќе трае.

Ако планирате да стапите во брак оваа година, постојат неколку знаци на кои треба да внимавате за да одредите дали вашиот брак ќе трае, вели експертот Анвар Вајт за Business Insider.

1. Младоженецот ѝ шлапа торта в лице на невестата

За некои, традиција е младенците по сечењето на тортата да се послужат со благото пред да им се послужи десертот на гостите. Вајт рече дека клучот е да се обрне внимание на тоа како парот му пристапува на чинот.

„Ако е љубов, ако е повеќе галење, тоа е една работа“, вели Вајт. Ако младоженецот ѝ шлапне торта в лице на невестата, тоа можеби крие „длабока агресија“ и дека му е удобно да ја понижува партнерката.

„Ако младоженецот е подготвен да го направи тоа пред вашите пријатели и семејството, не можам да замислам што е подготвен да прави во приватноста на вашиот дом“, рече Вајт.

2. Фокусирање на вниманието на себе

„Кога ќе видам како некој го фокусира вниманието на себе, тоа ми дава до знаење дека таа личност се обидува да ја направи венчавката шоу за себе, а не за брачната заедница“, рече Вајт.

3. Голема свадба

Некои од најуспешните бракови што ги видел Вајт започнуваат со едноставен потпис во матично или понеобични прослави.

Спротивно на тоа, рече тој, некои од најмалку успешните парови направиле огромни свадби кои повеќе личеле на спектакли отколку на автентични прослави на љубовта.

4. Говори од членовите на семејството

Луѓето кои држат свадбени говори ќе посветат најголем дел од своите забелешки на личноста во парот што најдобро ја познаваат, рече Вајт. Но, некаде во говорот, додаде Вајт, треба барем да се спомене второто лице.

Ако говорникот е фокусиран исклучиво на личноста што му е поблиска, рече тој, тоа може да значи една од двете работи: „Прво, тие не ја сакаат другата личност“, рече тој.

„Тие се држат до старата мантра ако немате ништо добро да кажете, не кажувајте ништо. Или второ, тие не ја познаваат доволно добро другата личност“, додаде тој.

реклама

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Ангелов бара кружен тек кај збунувачката крстосница со чести сообраќајки во Аеродром

Read more

Кои хороскопски знаци најчесто се разведуваат?

Read more

Алкарас со триумф во Индијан Велс ќе се врати на врвот на АТП листата

Read more

Љубов и секс

Три работи што апсолутно ви се потребни ако сакате успешна врска

Read more

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

10 причини зошто е добро да бидете сингл од 20 до 30 години

Read more

7 митови за изневерувањето што треба да престанеме да ги шириме

Read more
 

Магазин

Три работи што апсолутно ви се потребни ако сакате успешна врска

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Читај повеќе

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Читај повеќе

Внимавајте: Отровната риба змеј може да се сретне во Грција, Хрватска, Црна Гора и во Албанија

Читај повеќе

Како телото ви сигнализира дека не се движите доволно?

Читај повеќе

„Само додај Coca-Cola“ – прва кампања во Македонија целосно креирана со AI

Читај повеќе

5 уреди кои секогаш треба да ги исклучите пред да одите на одмор

Читај повеќе

Најздравата риба во светот што треба да ја јадете еднаш неделно

Читај повеќе

3 суплементи кои не треба да ги земате на своја рака

Читај повеќе