Детали поради кои вашиот дом изгледа невкусно

Декорирањето и уредувањето на домот може да биде забавно, но исто така може да се претвори и во кошмар доколку се направат одредени грешки.

Целта е да се создаде естетски пријатен и привлечен простор, затоа погрижете се да ги избегнете овие неколку грешки, пишува The Spruce.

Комплет од ист мебел

Порано беше модерно да се набави мебел во иста боја, модел и големина. Но, уредувањето на домот и денешните трендови се менуваат од сезона во сезона. Па така, комплетот од ист мебел денес може да изгледа невкусно бидејќи веќе не е во мода.

Избегнувајте обични плафоњерки

Изберете тонови кои одговараат на бојата на ѕидовите и мебелот или полиците. Можете да се одлучите и за впечатливо парче доколку собата има неутрални тонови и декорација. Размислете и за опцијата за неколку нивоа на интензитет на светлина за да можете секогаш да ја создадете саканата атмосфера.

Пренатрупан ходник

Ходникот или влезот во домот треба да изгледа елегантно и софистицирано бидејќи тоа е првото нешто што луѓето го гледаат кога ќе влезат во вашиот дом. Инвестирајте во неколку парчиња функционален мебел и уникатни уметнички дела за да го одржите просторот убав и функционален.

Погрешен тепих

Без разлика дали е премал или преголем, тепхот со погрешна големина, боја и стил ќе го наруши секој простор. Но, тепихот по мерка ќе направи огромна разлика.

Така, за дневната и трпезаријата изберете со поголеми димензии, а за бањата од помалите или по нарачка со елементи. Можете да се одлучите и за опцијата без теписи, што ќе го олесни одржувањето на вашиот дом и ќе има само украсни функции.

Ако имате мали деца, сепак изберете потемни бои за полесно да ги одржувате.

Видливи кабли и други гломазни предмети

Речиси да нема продавница што не нуди разновидни организатори. Постојат и такви наменети за камуфлирање на разни кабли. Тие се одлични доколку не можете да ги скриете на друг начин. Освен каблите, добар впечаток не остава доколку се видливи и правосмукалките, метлите и сличнте работи.

Обидете се да поставите мала преграда или завеса за да ги покриете или направите простор за поголемите предмети.

Празни ѕидови

Минимализмот може да биде кул, но претерувањето со овој концепт може да создаде нешто да изгледа празно, без содржина.

Секако, не е добро ниту да го пренатрупате ѕидот со слики или полици, па затоа пронајдете златна средина за да одржите свеж и оригинален изглед во вашиот дом.

Тагови
реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Архитектура

Дубаи ќе добие хотел во форма на Месечината, проект вреден 5 милијарди долари

Read more

Другари направија луксузен станбен комплекс од напуштено училиште

Read more

Необична луксузна вила во Шпанија

Read more

The Circle: Најапсурдната идеја на Дубаи досега

Read more
 

Магазин

Како пријателите ви го чуваат здравјето?

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци се најголеми злопамтила?

Читај повеќе

Што ќе се случи во телото ако пешачите на празен стомак секој ден?

Читај повеќе

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Читај повеќе
  • filter

Дубаи ќе добие хотел во форма на Месечината, проект вреден 5 милијарди долари

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најстрашни видови ајкули

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за ручек: Пикантно похувано бело месо

Читај повеќе

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Читај повеќе
  • play_arrow

Шакира се спаси – Пике се покажа како ужасен дечко

Читај повеќе