Детална процедура: Што да правите ако се заразите со коронавирус во Грција?

Грчката Национална служба за јавно здравје и Министерството за здравје на Грција објавија насоки и јасни упатства за процедурата во случај на заразување со коронавирусот додека престојувате во земјата како туристи.

Првиот ден кога Грција ги отвори вратите за туристите беа тестирани вксупно 5.889 луѓе, а до петокот беа готови резултатите за 3.611 туристи. Од нив 11 се позитивни, објави ERT1.

Здравствените власти ги нарекуваат овие случаи на COVID-19 „увезени“ и заразените лица се спроведуваат во карантин.

Поради зголемениот број на заразени во нашата земја, Грција ги затвори границите за македонските граѓани најмалку до 15 јули.

Од правец на Бугарија патници смеат да влегуваат во Грција преку граничниот премин Промахонас, додека од другите премини на границата со оваа земја, влезот ќе биде дозволен само во одредени услови.

„Патниците од Албанија, Северна Македонија и Турција ќе можат да влезат во Грција само во одредени околности“, рече владиниот портпарол на 2 јули.

Ако планирате да летувате или да престојувате во Грција, треба да ја знаете следнава детална процедура, во случај да се заразите со коронавирус додека сте таму.

-Ако посетителот се чувствува лошо, треба да го извести менаџерот на хотелот, кој потоа го известува партнерскиот лекар (во поголемите хотели), локалниот лекар или ако лекарот не е достапен, посетителот ќе биде упатен во здравствена установа во која ќе биде префрлен.

-Ако на пациентот му е потребна итна нега, ќе биде префрлен во најблиската здравствена установа како „пациент сомнителен на коронавирус“. Ако случајот е сериозен и здравствениот центар не може да помогне, пациентот ќе биде префрлен со возило на Итната помош во најблискиот референтен центар каде ќе му биде укажана помош и ќе му бидат направени тестови.

-Ако симптомите се благи, ќе се направи тест за COVID-19.

-По тестирањето, пациентот со благи симптоми треба да остане во својата соба додека не стигнат резултатите. Не е дозволен контакт со вработените во хотелот во овој период, а ако е тоа апсолутно неопходно, еден член на персоналот ќе биде назначен исклучиво за таа соба.

-Ако резултатот од тестот е позитивен, здравствениот менаџер на хотелот официјално ќе го пријави случајот на интернет линијата 1135 и ќе го запише во Регистарот на Националната служба за јавно здравје. Пациентот потоа мора да се изолира како потврден случај со COVID-19 во посебен карантински хотел или ќе биде префрлен во болничко одделение ако симптомите се силни.

-Ако тестот е негативен, хотелот или назначениот лекар ќе добијат инструкции за понатамошно лекување и упатства.

-Сите површини на хотелот кои се користат ќе бидат дезинфицирани според посебно пропишани правила.

-Сите кои се во контакт со заразеното лице (членови на семејството, партнер, пријатели) ќе бидат должни да дадат информации за своите активности, да носат маска во секој момент и да се придржуваат до правилата за хигиена.

Ако дојдете во контакт со потврден случај на COVID-19 додека сте во Грција

Насоките предвидуваат дека ако гостин или вработен во хотелот стапи во контакт со потврден случај на заболен од COVID-19, лицето треба да се самоизолира, да не користи јавни установи, да јаде во својата соба и да ја следи постапката опишана погоре.

Патниците се советуваат да ги мијат често рацете, да не го допираат лицето, да носат маска кога е тоа потребно, да ја одржуваат пропишаната социјална дистанца и да се информираат за најновите случувања во врска со пандемијата.

Овие препораки и насоки ги објави Националната служба за јавно здравје и се подложни на промени во зависност од текот на пандемијата со COVID-19.

реклама

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Петмина патници од летот Скопје-Турку во вторникот позитивни на COVID-19

Read more

Живот

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Read more

Кои хороскопски знаци важат за уредни, а кои уживаат во хаос?

Read more

Поради епидемилошките мерки, шведско-норвешка двојка се венчаше на граница

Read more

На денешен ден, пред 75 години, жените во Југославија се стекнаа со право на глас

Read more

Магазин

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Читај повеќе

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Читај повеќе

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Читај повеќе
  • play_arrow

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Читај повеќе

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Читај повеќе

Ручек како од ресторан: Ароматично телешко со шампињони

Читај повеќе
  • filter

Мачки кои им пркосат на законите на физиката

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не јадете ништо цели седум дена?

Читај повеќе
  • play_arrow

Несекојдневна глетка: „Стампедо“ од делфини во Калифорнија

Читај повеќе