Дете од Канада со 3D принтер им помага на локалните болници

Малиот Канаѓанец се одзвал на повикот на локалните болници кои имале недостиг на таканаречени „ушни чувари“ и со својот 3D принтер изработил еден куп.

Во Канадската сојузна држава Британска Колумбија болниците во блиските градови Ванкувер и Принсетон испратиле апел до граѓаните. Имале недостиг на пластични држачи кои се ставаат на задниот дел од главата и на кои се закачуваат маските со што медицинскиот персонал се лишува од притисокот на ушите поради долгочасовното носење на маските.

Но, не очекувале дека помош во донација ќе добијат и од малиот Куин. Тој веќе донирал еден куп вакви „ушни чувари“, а компјутерскиот модел кој го користи на 3D принтерот морал и јавно да го објави бидејќи сѐ повеќе и повеќе луѓе изразиле желба да го следат неговиот пример.

Доколку има некој сака да се вклучи во давање ваква помош и за нашите болници, фалјот за 3D принтање може да го симне тука.

реклама

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Read more

Новите заразени со COVID-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и од Аеродром

Read more

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Read more

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more

Чек дис аут

Она кога очајнички се обидуваш да останеш присебен

Read more

Куче-робот носи овци на пасиште

Read more

Видео коешто докажува дека мачките се бестрашни

Read more

Моментот кога руска медицинска сестра под заштитното одело носи бикини

Read more

Магазин

  • play_arrow
  • filter

[Дигитален Моден викенд Скопје] Од блогерка, дизајнерка до стилистка – Дани Ѓуровска ги состави стајлинзите за Guess

Читај повеќе

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Читај повеќе
  • play_arrow

Мезе на денот: Потпечени лепчиња со лук и моцарела

Читај повеќе

Рамазан Бајрам се слави под маски и во најтесното семејство

Читај повеќе

Тајланд почна со тестирање вакцина против COVID-19 врз мајмуни

Читај повеќе

Сите сме донори доколку не се изјасниме поинаку, но во суштина сепак семејството го дава последниот збор

Читај повеќе

Филипче: Срцето на една сакана мајка и сопруга сега чука тука во градите на Иван и тој го почнува неговиот втор живот

Читај повеќе
  • play_arrow

Instagram кралица: Овошна пица

Читај повеќе

Кои ќе бидат правилата за примање туристи летово во Бугарија?

Читај повеќе