Дете во Канада почина откако било оставено во вжештен автомобил

23-месечно дете во Канада починало откако било оставено во автомобил на сонце, објавија канадските медиуми.

Канадскиот градоначалник на Банкрофт, Пол Џенкинс, го потврди идентитетот на момчето. Станува збор за 23-месечниот Еверет Смит кој починал минатиот четврток откако бил оставен во автомобил пред гимназијата каде неговата мајка работи како професорка.

Според градоначалникот, мајката имала намера да го остави синот во градинка пред да оди на работа минатиот четврток. Џенкинс вели дека никој не забележал дека Еверет сè уште бил во автомобилот паркиран на училишниот паркинг на Мок Роуд, сè до крајот на училишниот ден, околу 15:45 часот.

Поголемиот дел од јужниот дел на Онтарио беше под предупредување за топлотен бран тој ден, со температури до 30°C. Максималната температура забележана тој ден во Банкрофт била 27,1 Целзиусов степен. Момчето со возило на Брза помош било пренесено во болница и набрзо била констатирана смрт.

Продолжете да читате: Возилото е жешка рерна на овие температури - никако не ги оставајте децата во автомобилот

реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Свет

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Зеленски: Војната на Русија против Украина мора да заврши со ослободување на Крим

Read more

Минатиот јули еден од најтоплите досега забележани во светски рамки

Read more

Американците успешно извадија F-18 авион потонат 2.900 метри во Медитеранот

Read more
 

Вести

Во ИЈЗ се проверува дали пациент од Кичево има мајмунски сипаници

Читај повеќе

На Табановце за излез се чека 90 минути, на Пелинце еден час

Читај повеќе

Пронајден човечки труп кај железничката станица во Зелениково

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 693 новозаразени, 826 оздравен и 2 починати

Читај повеќе

Викендов ново прскање против комарци во Скопје

Читај повеќе

Бугарија објави тендер за дел од автопатот кон границата со Северна Македонија

Читај повеќе
  • filter

Фестивалот МакеДокс од 18 до 25 август во Скопје

Читај повеќе

Илон Маск продава акции од Tesla од страв да не мора да го купи Twitter

Читај повеќе

Основната каматна стапка останува на ниво од 2,5%

Читај повеќе