Детектирани нови апликации со вирус во Google Store, избришете ги веднаш

Откриено е дека Google Play Store содржи игри кои во себе имаат скриен малициозен софтвер кој влијае на перформансите на уредот.

Истражувачите од мобилниот истражувачки тим на McAfee пронајдоа 38 копии на популарната игра Minecraft на Google Play Store кои ги инфицираат уредите со Android со рекламниот софтвер „HiddenAds“, кој ги вчитува рекламите во позадина и на тој начин им носи профит на авторите на овие апликации.

McAfee е член на Алијансата за одбрана на апликации, која е формирана за да го заштити Google Play од сите видови закани.

Апликациите со скриени реклами беа преземени од околу 35 милиони корисници на Android од целиот свет, главно од Соединетите Американски Држави, Канада, Јужна Кореја и Бразил, кои веројатно не забележале дека злонамерната активност на рекламниот софтвер се случува во позадина, бидејќи апликациите биле правејќи го тоа што требаше да го направат.ги презеде. Сепак, секое прегревање на уредот, зголемување на потрошувачката на батеријата и пренос на податоци предизвикани од вчитување на голем број реклами е директна последица на преземањето на овие апликации.

Тимот на McAfee ги пријави сите 38 апликации што ги откри и тие потоа беа отстранети од Google Store.

Меѓу отстранетите апликации се Block Box Master Diamond со 10 милиони преземања, Craft Sword Mini Fun со 5 милиони преземања, Block Box Skyland Sword со 5 милиони преземања, Craft Monster Crazy Sword со 5 милиони преземања, Block Pro Forrest Diamond со 1 милион преземања, Block Game Skyland Forrest со 1 милион преземања, Block Rainbow Sword Dragon со 1 милион преземања, Craft Rainbow Mini Builder со 1 милион преземања и Block Forrest Tree Crazy со 1 милион преземања.

Кога корисникот ја започнува играта, во позадина се вчитуваат реклами што корисникот не ги гледа на екранот.

Истражувачите веруваат дека зад сите овие апликации стои истиот автор.

Иако adware не се смета за особено опасен за корисниците, таквите апликации може значително да влијаат на перформансите на мобилниот уред, да ја загрозат приватноста, па дури и да доведат до инфекции со поопасен малициозен софтвер.

На корисниците на Android кои инсталирале некоја од спорните апликации (целосната листа на апликации може да се најде во извештајот на McAfee) им се советува сами да ги отстранат доколку веќе не ги избришале.

реклама

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Вести

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Read more

Каква црвена боја се користи низ Европа?

Read more

Најголемата соларна термална платформа во Европа никна во Белгија

Read more

Во САД се отвора првата фабрика за производство на хуманоидни роботи

Read more
 

Гик

Решена е децениската мистерија што ги прави отпечатоците од „копита“ на дното на океанот

Читај повеќе

Apple започна со продажба на iPhone телефони произведени во Индија

Читај повеќе

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi ги претстави Redmi Note 13, 13 Pro и 13 Pro+

Читај повеќе

Дали црните дупки се зголемуваат како што универзумот се шири ?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако НАСА воопшто не постоеше?

Читај повеќе

Xiaomi Redmi Note 13 Pro ќе има невообичаено висок капацитет на меморија и брзина на полнење

Читај повеќе

Каква црвена боја се користи низ Европа?

Читај повеќе

Facebook го смени логото, ја забележувате ли разликата?

Читај повеќе