Девет најимпресивни кратери на Земјата

Поголемиот дел од предметите што паѓаат од вселената на Земјата, од вселенски отпад до метеори и метеорити, согоруваат кога ќе навлезат во нашата атмосфера, а сè што гледаме е светло на ведрото ноќно небо.

Но, понекогаш метеоритот е доволно цврст за да ја преживее атмосферата и доволно голем за да остави извонредна вдлабнатина на нашата планета. Сместен во висорамнината Колорадо во северна Аризона, кратерот Барингер е обрабена јама во облик на сад што ние исто така го нарекуваме кратер. Јужна Африка има и свој „скапоцен камен“ - кратерот Вредефорт, најголемиот и најстариот во светот. Ајде да погледнеме неколку импресивни кратери ширум светот.

реклама

Наука

Анимација: Човечкото тело при имплозија

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Научници се чекор поблиску до лек за Алцхајмер и Паркинсон - клучен е талогот од кафе

Read more

Вселенскиот телескоп James Webb сними раѓање на ѕвезда

Read more

Нови видеа

play_arrow

Најдобрите десни крила во фудбалот во 21 век

Read more
play_arrow
15 идеи како сами да направите новогодишни украси

15 идеи како сами да направите новогодишни украси

Read more
play_arrow

Сè што е погрешно со Fast X

Read more
play_arrow

Што кога би имале бескрајно многу пари засекогаш?

Read more
play_arrow

Древни напредни цивилизации за кои веројатно ретко кој слушнал

Read more
play_arrow

Неверојатниот подем на Баер Леверкузен

Read more
play_arrow

Анимација: Човечкото тело при имплозија

Read more
play_arrow

Што се случи со стадионите од Мундијалот во Катар?

Read more
play_arrow

Искрен трејлер за Oppenheimer

Read more
play_arrow

Снимен моментот на експлозивна ерупција на вулкан во Јапонија

Read more
play_arrow

Кога сѐ ќе тргне наопаку

Read more
play_arrow

Ема Стоун ветува екцентрична изведба во новиот филм Poor Things

Read more