Девет симптоми кои покажуваат дека имате недостаток на железо во крвта

Експертите велат дека е највообичаено луѓето да не бидат свесни дека имаат недостаток на железо. Најчестите симптоми вклучуваат умор, бледа кожа и промени на ноктите, како и забрзано чукање на срцето, сува кожа и болки во устата.

Според податоците на Светската здравствена органзација 8 од 10 луѓе имаат недостаток на железо во крвта. Железото е витално за транспорт на кислородот во телото и го чува имуниот систем здрав.

Нутриционистот Грег Ведерхед за Healthista откри девет симптоми кои укажуваат недостаток  на железо во организмот.

1. Умор и исцрпеност

2. Недостаток на здив

3. Бледа кожа (блед јазик)

4. Немирни нозе

5. Главоболки и вртоглавици

6. Кршливи нокти

7. Забрзана работа на срцето

8. Отекување и болка во устата

9. Сува кожа и коса

Колку железо ни е потребно во организмот? На жените на возраст од 19 до 50 години им е потребно 18 мг. Тоа е еднакво на над 1.6 кг мисирка, 24 јајца или 1.2 кг кељ дневно.

За мажите на возраст од 19 до 50 години препораката е 8 мг дневно или 800 г мисиркино месо, 11 јајца или околу 530 г кељ дневно.

реклама

Украдени околу еден милион евра од приватна куќа во Скопје

Read more

Д-р Деари е првиот лекар кој почина од компликации на COVID-19 во земјава

Read more

Еден убиен, тројца повредени во пресметка во скопско Батинци

Read more

Ослободен американски педофил кој беше осуден на 1.000 години затвор

Read more

Здравје

СЗО пресуди: Хидрохлорокинот не ја намалува смртноста од COVID-19

Read more

Можно е заразените со COVID-19 засекогаш да го изгубат сетилото за мирис

Read more

Неколку причини зошто секој ден треба да јадете лубеница

Read more

Руски експерти направија лек за COVID-19

Read more

Магазин

  • play_arrow

Гурмански рецепти со јајца кои мора да ги пробате

Читај повеќе

СЗО пресуди: Хидрохлорокинот не ја намалува смртноста од COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто мажите почнуваат да се дебелеат после 30-тата година?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да јадете пред и по вежбање?

Читај повеќе
  • play_arrow

Здрав тренд кој треба да го пробате: Ладно цедено кафе

Читај повеќе

Можно е заразените со COVID-19 засекогаш да го изгубат сетилото за мирис

Читај повеќе

Секс совети за жени: Како да го продолжите вашиот оргазам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе
  • play_arrow

Четири освежителни пијалаци идеални за летово

Читај повеќе