Девојче почина поради предизвик на TikTok, започната истрага во Италија

Јавното обвинителство во Италија започна истрага поради смртта на 10-годишно девојче, кое учествувало во т.н. „игра на задушување“ на социјалната мрежа TikTok.

Неколку часа откако се дознало за смртта на девојчето, што предизвика гнев низ целата земја, Бирото за заштита на податоци во Рим одлучи TikTok, доколку не може со сигурност да ја провери возраста на корисниците, да биде блокиран најдоцна до 15 февруари.

Иако според правилата на TikTok корисниците не можат да бидат помлади од 13 години, компанијата не го спречила девојчето од 10 години да креира свој профил, соопштија италијанските власти.

Девојчето од Палермо се заклучило во тоалетот и снимало со телефонот додека појасот од бањарката го стегало околу вратот, учествувајќи во предизвикот на TikTok, чија цел било колку е можно подолго да се издржи без воздух. Нејзината петгодишна сестра ја пронашла во бесвесна состојба. Докторите се бореле за нејзиниот живот, но не успеале да ја спасат.

Јавното обвинителство во Палермо покрена истрага поради поттикнување самоубиство.

Италијанските власти наведуваат дека на платформата TikTok ѝ „недостасува доволно внимание за заштита на малолетниците“ и го осудија лесниот пристап преку кој децата можат да се пријават на апликацијата.

Платформата за споделување видео содржини е во сопственост на кинеската компанија ByteDance и е многу популарна меѓу тинејџерите во светот. Во Европа има околу 100 милиони корисници.

„Безбедноста на TikTok заедницата е наш главен приоритет. Подготвени сме во секој момент да соработуваме со властите во врска со истрагата за смртта на девојчето“, соопшти TikTok.

Тагови
реклама

Илон Маск остана без 27 милијарди долари минатата недела

Read more

Сто факти за вселената во кои нема да ви се верува

Read more

Британците збеснаа поради интервјуто на Меган и Хари: Ова е предавство

Read more

CAT техника - сигурен пат до женски оргазам

Read more

Интернет

Се продава првиот твит, цената веќе стигна до 2,5 милиони долари

Read more

Водич за почетници: Како да ја користите платформата за графички дизајн Canva?

Read more

Хакирана лабораторијата на Оксфорд каде се истражува коронавирусот

Read more

Ако користите некоја од овие 20 лозинки, веднаш сменете ја

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Сто факти за вселената во кои нема да ви се верува

Читај повеќе

Oppo го престигна Huawei и стана лидер на кинескиот пазар

Читај повеќе

Уште едно разочарување за фановите на Gran Turismo

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 нивоа од игри со најреалистична графика

Читај повеќе

Twitter ја тестира опцијата undo send за твитови

Читај повеќе

Се продава првиот твит, цената веќе стигна до 2,5 милиони долари

Читај повеќе

Откриен е нов сој: Високозаразен, ја намалува ефикасноста на вакцината

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се случува земјотрес?

Читај повеќе

Дали уште имате Nintendo Wii? Имаме одлични вести за вас

Читај повеќе