Џез викенд во Прилеп: Објавена програмата, фестивалот со ограничен број посетители поради пандемиијата

Организаторите на Prilep Jazz Weekend ја објавија програмата за деветтото издание по ред на овој музички фестивал.

Настанот ќе се одржи во стандардниот термин за џез во Прилеп, 27-29 август, на летната сцена од ЦК Марко Цепенков.

Оваа година фестивалот за прв пат е поддржан од Министерството за култура.

Имајќи ја предвид актуелната ситуација со пандемијата на COVID-19, фестивалот ќе се одржи согласно актуелните Протоколи за начинот и условите за организирање на настани.

„За жал, бројот на посетители оваа година ќе биде ограничен и според квадратурата на местото каде се одржува фестивалот концертите ќе можат да ги посетат 100 луѓе во една вечер. Бидејќи протоколите за вакви настани налагаат програмата да се проследи со седење, за секој посетител ќе биде обезбедено место“, најавија организаторите.

Влезници по симболична цена од 100 денари ќе можат да се набават во City tobacco.1 во Старата прилепска чаршија.

Програма за фестивалот:

Четврток 27.08.2020

Промоција на книга Press&Play од Ненад Георгиевски

Проекција на филм

JAZZMAN – The form as a verb

Концерт на SkopjeJazzInc.

Петок 28.08.2020

Next To Silence

Svetlost

Сабота 29.08.2020

Oliver Josifovski Quartet

Barnays Propaganda

реклама

Бон Џови и покрај богатството пет дена неделно мие садови во ресторан

Read more

Русите објавија снимка од протерувањето на британскиот разурнувач

Read more

Најчестите грешки на возачите за време на летниот одмор

Read more

Џон Мекафи, творецот на антивирусната програма, пронајден мртов во затвор

Read more

Култура

Во Стоби ќе започнат археолошките истражувања

Read more

Рациновото признание за 2021 за Милован Стефановски за романот „Теорија за кучешка година“

Read more

За наградата „Пегаз“ за необјавен роман конкурираат 44 ракописи

Read more

Филмови, концерти и претстави на зелените покриви во Скопје

Read more
 

Вести

Приведени четири лица од Стајковци, нападнале вработен на бензинска станица

Читај повеќе

Викендов ќе пристигнат 500.000 вакцини на Sinovac, утре уште 100.000 на Pfizer

Читај повеќе

Џафери ќе ги распише локалните избори на на крајот на јули или почетокот на август

Читај повеќе

Во Москва отпуштаат од работа лица кои не сакаат да се вакцинираат

Читај повеќе

Северна Кореја не сака никаков контакт со САД

Читај повеќе

Утре без струја делови од Аеродром, Кисела Вода и Илинден

Читај повеќе
  • play_arrow

Русите објавија снимка од протерувањето на британскиот разурнувач

Читај повеќе

Мал број заразени со коронавирус, учениците да се вратат во училиштата

Читај повеќе

Земјава во портокалова фаза, да се почитуваат мерките за заштита

Читај повеќе