Дезинформациите за коронавирусот убија најмалку 800 луѓе ширум светот

МИА/КАЈГАНА
/ 13.08.2020 / 08:31

Најмалку 800 луѓе починале низ целиот свет поради дезинформации поврзани со коронавирусот во првите три месеци од оваа година, тврдат научници.

Според студија објавена во Американскиот журнал за тропска медицина и хигиена, околу 5.800 луѓе биле примени во болница како последица на лажни информации на социјални медиуми.

BBC објави дека многумина починале затоа што пиеле метанол или алкохолни средства за чистење. Тие погрешно верувале дека овие производи се лек за вирусот.

Светската здравствена организација (СЗО) претходно објави дека „инфодемијата“ околу COVID-19 се шири толку брзо како и самиот вирус, а теориите на заговор, гласини и културна стигма придонесуваат за смрт и повреди.

Remote video URL

Многу од жртвите следеа совети кои потсетуваат на веродостојни медицински информации – како што се јадење голема количина лук или голтање големи количини на витамини – како начин да се спречи инфекцијата, велат авторите на студијата.

Други пиеле супстанции како што е кравја урина. Сите тие дејства имаа „потенцијално сериозни последици“ за нивното здравје, велат научниците.

Светската здравствена организација вчера апелираше до младите луѓе да помогнат во борбата со инфодемијата со тоа што ќе го спречат ширењето на лажни вести на социјалните мрежи и ќе им помогнат на постарите да ја сфатат пандемијата и попаметно да ја користат технологијата.

Remote video URL
реклама

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Read more

Емоционално интелигентните луѓе никогаш нема да ги кажат овие реченици

Read more

Во Србија се урна воен авион, пилотот загина

Read more

Трудница го спаси сопругот од напад на ајкула

Read more

Свет

Асанж го анализирал самоубиството на генералот Праљак

Read more

Ким се извини за убиството на јужнокорејскиот службеник

Read more

Додека закрепнуваше во Берлин, во Русија сè му запленија

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Вести

Одбраната на „Монструм” ќе поднесе крвична пријава против вештакот Снежана Николовска

Читај повеќе

Руските банки рекордно вложуваат во злато

Читај повеќе

МНТ ги рефундира билетите за откажаните претстави поради пандемијата

Читај повеќе

Спасовски: Кривична пријава и суспензија за полицаецот од Битола кој нападна Ром

Читај повеќе

УХМР: Од утре локални поројни дождови

Читај повеќе
  • play_arrow

Ветераните на ОВК до ЕУЛЕКС: Ќе ви одговориме исто како на Југославија

Читај повеќе

Глоба од 50.000 евра за САСА по истекот на јаловиштето

Читај повеќе

Заев: Пописот ќе се спроведе во април 2021 година

Читај повеќе

Асанж го анализирал самоубиството на генералот Праљак

Читај повеќе