СЕРИЈА А 2019/20

Дибала прогласен за најдобар во Италија

Серија А ги подели наградите за минатата сезона во Италија.

Големата награда за најдобар играч му припадна на претставникот на шампионот Јувентус, Пауло Дибала.

Напаѓачот ја заработи наградата со 14 голови и 12 асистенции на 38 натпревари што ги играше во домашното натпреварување.

Објавени се и најдобрите фудбалери по позиции. Во составот на голманите беше прогласен Војчех Шченсни од Јувентус, а меѓу дефанзивците за најдобар е прогласен Стефан де Вриј од Интер.

Со своите 16 асистенции, капитенот на Аталанта Алехандро Гомес ја заработи наградата за најдобар играч од средниот ред, а логично освојувачот на Златната копачка, Чиро Имобиле, беше прогласен за најдобар напаѓач.

Наградата за најдобар млад играч му припадна на 20-годишниот Швешанец Дејан Кулушевски, кој беше активен во Парма сезонава. Тој е всушност Македонец од Шведска кој одби да игра за Македонија.

Победниците беа избрани врз основа на статистиките од натпреварите во Серија А, Копа Италија и Суперкупот минатата сезона.

Најдобар голман: Војчех Шченсни (Јувентус)

Најдобар дефанзивец: Стефан де Вриј (Интер)

Најдобар играч од средниот ред: Алехандро Гомес (Аталанта)

Најдобар напаѓач: Чиро Имобиле (Лацио)

Најдобар играч до 23 години: Дејан Кулушевски (Парма)

Најдобар играч: Пауло Дибала (Јувентус)

реклама

Ветерани на ОВК го блокираа седиштето на организацијата и фрлаа флаши кон припадниците на ЕУЛЕКС

Read more

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Read more

Еротски колаж

Read more

Искрени илустрации во кои ќе се препознае секоја девојка

Read more

Фудбал

Ромеро сака кариерата да ја продолжи во Евертон

Read more

На која позиција ќе игра Бејл под Мурињо?

Read more

Шкендија-Тотенхем низ фотографии

Read more

Флик славеше, Лопетеги оптимистичен и во поразот

Read more

Спорт

Ромеро сака кариерата да ја продолжи во Евертон

Читај повеќе
  • play_arrow

„Кралот“ и Лејкерс сигурно чекорат кон финалето на НБА

Читај повеќе
  • play_arrow

На која позиција ќе игра Бејл под Мурињо?

Читај повеќе
  • filter

Шкендија-Тотенхем низ фотографии

Читај повеќе
  • play_arrow

Флик славеше, Лопетеги оптимистичен и во поразот

Читај повеќе

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Читај повеќе
  • play_arrow

Упорната Шкендија му даде гол на Тотенхем, но сепак се збогува од Лига Европа

Читај повеќе

Лазаров и Манасков забележаа победи со своите екипи во ракометната Лига на шампиони

Читај повеќе

Ибра: Коронавирусот имаше храброст да ме предизвика. Лоша идеја

Читај повеќе