ЗАМИНА ПРЕД 20 ГОДИНИ

Џиџи Буфон во дресот на Парма после 7.339 дена

Легендарниот италијански голман Џанлуиџи Буфон повторно го облече дресот на Парма по долги 20 години, поточно по 7.339 дена.

Буфон (43) дебитираше за Парма во 1995 година кога имаше само 17 години и 295 дена, а во 2001 година се пресели во Јувентус за кој играше 19 сезони и помина една во ПСЖ.

Тој освои сè во својата кариера освен Лигата на шампионите, а ова лето реши да се врати во својот матичен клуб.

URL

На пријателскиот натпревар против Бохум во кој неговиот тим беше поразен со 1:0, бранеше во првото полувреме и ќе се обиде да му помогне на својот сакан клуб да се врати во Серија А откако минатата сезона го освои последното место во елитните редови на италијанскиот фудбал.

Интересно, негов тренер во Парма е неговиот поранешен соиграч од Јувентус, Енцо Мареска, кој е две години помлад од него.

реклама

Позата 69 е минато, секс позата 77 е новиот предизвик

Read more

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Доктор Дре „тежи“ 800 милиони долари, а ќерка му е бездомничка

Read more

Зошто мажите треба да ејакулираат барем 21 пат месечно?

Read more

Фудбал

Неверојатната физичка трансформација на Алфонсо Дејвис

Read more

Манчестер Сити го доведе најскапото засилување во историјата на англискиот фудбал

Read more

Ериксен првпат на тренинг со Интер по срцевиот удар

Read more

Асенсио ѝ донесе финале на Шпанија на олимпискиот турнир во фудбал

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Неверојатната физичка трансформација на Алфонсо Дејвис

Читај повеќе

Манчестер Сити го доведе најскапото засилување во историјата на англискиот фудбал

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ериксен првпат на тренинг со Интер по срцевиот удар

Читај повеќе

Која е вистината за Ѓоковиќ и зошто постојано e мета на критики?

Читај повеќе

Instagram го блокираше профилот на најбрзата жена во светот

Читај повеќе

Одбојкарките на Србија во полуфинале со САД на Олимписките игри

Читај повеќе

Американецот остана без злато иако истрча побрзо од стариот светски рекорд

Читај повеќе

Асенсио ѝ донесе финале на Шпанија на олимпискиот турнир во фудбал

Читај повеќе

Интер ја одби понудата на Челси за Лукаку

Читај повеќе