Диета со цвекло - ослабете пет килограми за само една недела

А.С.
/ 04.01.2021 / 14:50

Различни диети или строги режими на исхрана ви нудат намалување на телесната тежина, но многу од нив се базираат на храна што не е достапна за секого.

Цвеклото, од друга страна, е лесно достапна и евтина намирница кај нас.

Со следење на оваа рестриктивна диета би требало да изгубите пет килограми за една недела. Важно е да се напомене дека треба да се применува само една недела и не претставува траен режим на исхрана. За уште подобри резултати, вклучете физичка активност во вашата дневна рутина, како прошетка од 30-50 минути со средно или брзо темпо.

Сок од цвекло

За време на диетата, многу е важно да се користи сокот од цвекло, кој се меша со сок од портокал. Овој сок треба да се пие двапати на ден - 20 минути пред ручек и вечера. Подгответе го од 1 свежо цвекло и 1 голем портокал. Овошјето треба да се исцеди во соковник.

Предности на цвеклото

Цвеклото е вистинско складиште на корисни материи. Богато е со производи корисни за кожата и косата - антоцијанини и бетоин, како и витамини и минерали кои го активираат метаболизмот, го прочистуваат и ги отстрануваат токсините. Калоричната содржина на цвеклото е 42 kcal на 100 грама производ. Цвеклото може да се консумира во каква било форма: сирово, варено, печено.

Прв ден

Појадок: шолја чај или кафе без млеко, две парчиња тостиран интегрален леб

Ручек: салата од цвекло, малку варен ориз

Вечера: јаболко

Втор ден

Појадок: јогурт со ниска масленост

Ручек: печено цвекло и парче варени/печени пилешки гради

Вечера: две киви

Remote video URL

Трет ден

Појадок: зелен чај, парчиња тостиран интегрален леб

Ручек: салата од цвекло, варена риба

Вечера: варен зеленчук

Четврти ден

Појадок: јогурт со житарки

Ручек: цвекло со риба

Вечера: салата од зеленчук со свежо цвекло

Петти ден

Појадок: чај или кафе без млеко, 1 варено јајце

Ручек: салата од морков, варен ориз

Вечера: зеленчук на скара

Шести ден

Појадок: кафе или чај, 2 јајца

Ручек: салата од цвекло со маслиново масло, малку урда, павлака или сирење

Вечера: пире од компири

Седми ден

Појадок: јогурт со житарки

Ручек: цвекло со пилешко месо

Вечера: варен ориз, јајце и домат.

реклама

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Read more

Објавена првата фотографија од британскиот сој на коронавирусот

Read more

Америка е пред граѓанска војна, предупредува милијардерот Далио

Read more

Намирници кои ќе ви помогнат да заспиете полесно

Read more

Фит

Осум работи кои никогаш не треба да ги правите по тренинг

Read more

Како да направите 10.000 чекори дневно без да излезете од дома?

Read more

Можете да го извајате телото и со вежбање дома

Read more

Што се случува во вашето тело ако не вежбате доволно?

Read more
 

Магазин

Како жените да доживеат поинтензивен оргазам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Берни Сандерс: Ги видов мемињата инспирирани од инаугурацијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Полицајци на ролерки – Пакистан има ново оружје против криминалците

Читај повеќе
  • play_arrow

10 навики кои го издаваат карактерот

Читај повеќе

Намирници кои ќе ви помогнат да заспиете полесно

Читај повеќе

Страв од корона: Зошто не треба со денови да се затворате дома?

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои ги очекува среќа во љубовта во текот на февруари

Читај повеќе

Зошто компирот е важен за одржување на имунитетот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Осум работи кои никогаш не треба да ги правите по тренинг

Читај повеќе