Дигитален форензичар вели дека фотографиите на Амбер Херд со модринки се „модифицирани“

Деталите од судењето за клевета на Џони Деп и Амбер Херд продолжуваат да ја интригираат јавноста. Сега сведочеше и експерт за дигитална форензика, кој изнесе интересни тврдења за модринките на Херд.

Научникот за дигитална форензика Брајан Немајстер на судењето рече дека модринките на Херд на фотографиите прикачени на судот биле „модифицирани“.

Кога адвокатот на Деп го прашал за мислење за фотографиите на кои се гледа Херд со модринки, Немајстер одговорил: „Нема начин ниту еден форензички експерт да потврди некоја од овие фотографии. Го наведувам фактот дека тие се модифицирани“, рече тој.

Зборувајќи за првата фотографија прикажана на судењето, Немајстер објасни дека има „многу нејзини верзии на фотографијата“, пренесува Metro.co.uk.

„Постојат десетици различни верзии - некои со различни големини на датотеки, различни физички големини, а некои поминале низ софтверски програми за уредување фотографии“, рече тој.

На судот му беа покажани три различни верзии на фотографијата, а Немајстер одговори: „Сите три од овие фотографии мораа да поминат низ некаква трансформација за да ја променат нивната големина“, рече тој.

Инаку, до судот беа приложени десетици докази, меѓу кои и споменатите фотографии. Претходно Херд упати сериозни обвинувања против Деп, меѓу другото спомнувајќи и дека сексуално ја нападнал и ја раскрвавил усната и ја удирал по лицето.

Таа изјавила и дека модринките ги покривала со шминка, поточно онаа на брендот Milani Cosmetics, од каде подоцна одговорија дека во тоа време го немале производот со кој Херд тврдела дека ги покривала модринките.

Remote video URL
реклама

Земјотрес во Скопје

Read more

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Филм & ТВ

Трејлерот за воениот филм со Кејт Винслет ги одушеви фановите: Таа жена нема лоша улога

Read more

Џони Деп има нова љубов: Си најде среќа со 33 години помлада руска манекенка

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Како изгледаше Бренда во првата епизода од „Беверли Хилс“?

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Трејлерот за воениот филм со Кејт Винслет ги одушеви фановите: Таа жена нема лоша улога

Читај повеќе

Џони Деп има нова љубов: Си најде среќа со 33 години помлада руска манекенка

Читај повеќе
  • play_arrow

Шоу на Шакира на финалето од Копа Америка: Изведбата вклучуваше ВИ елементи

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледаше Бренда во првата епизода од „Беверли Хилс“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Почина Шенон Доерти, ѕвездата на „Беверли Хилс“

Читај повеќе
  • filter

Скарлет Јохансон се прошета на црвениот тепих во хит летен модел

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлерот за долго очекуваниот Gladiator II

Читај повеќе

Доаѓа продолжение на култниот The Devil Wears Prada, но ќе глуми ли и Ен Хатавеј?

Читај повеќе