21. МОДЕН ВИКЕНД СКОПЈЕ

[Дигитален Моден викенд Скопје] Блерта Османи е новата надеж на македонската модна сцена

Александра Спасеска
/ 21.05.2020 / 16:48

Оваа сезона на Моден викенд Скопје ја следиме дигитално, со смартфонот во рака и во далеку понегламурозно издание од она во кое би се појавиле пред фотографите на најголемиот моден настан кај нас.

За модните новинари и познавачи, тоа не ја прави возбудата побледа, ниту пак ентузијазмот за иднината на нашата модна сцена помал. Со нетрпение го очекуваме секое следно видео и фотографија објавени на социјалните мрежи на FWSK.

Ако има една колекција од оваа сезона на МВСК за која жалам што нема да ја видам како живее на писта, тоа е Vibrant Muse на младата и талентирана Блерта Османи.

Со диплома по економија и на пат да дипломира на отсекот за моден дизајн на American University of Europe – FON, Османи покажува дека ги има главните адути за успех во модниот бизнис. Со една колекција зад себе, 25-годишната креативка од Куманово првпат се претставува на МВСК и интригира од првиот кадар во видеото преку кое, како и сите други брендови и дизјанери сезонава, ја претстави колекцијата.

Инспирирана од мексиканската култура, уметноста и неповторливите автопортрети на Фрида Кало, таа раскажува една колоритна приказна со зрелост на изграден автор. Нејзините креации се вешто изработени до најситен детаљ, на моменти потсетувајќи на делата на руската дизајнерка Улијана Сергеенко и на светски познатиот моден двоец Dolce & Gabbana, но во нивната естетика се недвојбено индивидуални и го дефинираат нејзиниот сопствен стил.

Колекцијата составена претежно од фустани, една комбинација на кошула-корсет со кратки панталони и лежерна верзија на женскиот дводелен костим со панталони, не е само омаж на специфичниот стил на Кало – Османи има оставено повеќе од доволно од својот дизајнерски печат, посветувајќи еднакво внимание на силуетите и на рачните доработки и детали. Токму везовите го даваат оној специфичен спој на традиционална вештина во модерна форма, што ја прави оваа колекција впечатлива, а сепак нослива, а Османи - новата надеж на македонската модна сцена.

Нејзината целна публика се жени со слободен дух, страст за животот и смелост во модниот избор, кои не се плашат да се истакнат во толпата и сум сигурна дека со гордост ќе носат препознатлив домашен дизајн.

Remote video URL

Шминка: Farmasi и Марија Лазарова

Фризура: Revlon Professional

Фотографија: Света Богова Јовановска

Постпродукција: Греса Османи

Кастинг: Виктор Цветановски

Модели: Aндријана Илиоска, Ангела Анчевска, Ангела Ѓоргиева, Ивана Гелева Кони Маркова @ Podium Model Agency

Во соработка со: Skopje City Mall

Поддржано од: Lenor

Дигитален партнер: A1 Македонија

Сите колекции ексклузивно ќе бидат презентирани на социјалните мрежи, со премиера на снимените видеа и фотографии во партнерство со Skopje City Mall, а тука ќе ги читате критичките видувања за нив, низ призмата на модната блогерка и заменик-уредник на Kajgana.com, Александра Спасеска.

реклама

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more

Филипче: Дел од граѓаните не се придржуваат до мерките, па и не веруваат дека вирусот постои

Read more

Светот има ново жариште – земја каде за многу луѓе физичката дистанца е невозможна

Read more

Стил

[Дигитален Моден викенд Скопје] Од блогерка, дизајнерка до стилистка – Дани Ѓуровска ги состави стајлинзите за Guess

Read more

[КАЈГАНА интервју] Камбек на Стефанија Насеска: Модно Скопје ќе стане Берлин на Балканот

Read more

[Дигитален Моден викенд Скопје] Ретро њујоршки глам во модниот коктел на Terziya

Read more

[Дигитален Моден викенд Скопје] Блерта Османи е новата надеж на македонската модна сцена

Read more

Магазин

  • play_arrow

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Читај повеќе

Џ.К. Роулинг најави нова книга за деца

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете како да направите прекрасна градина на покривот на вашата зграда

Читај повеќе

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Читај повеќе

Предлог за ручек: Мусака со спанаќ

Читај повеќе

Шест намирници кои го прочистуваат црниот дроб

Читај повеќе
  • play_arrow

Корона-робот дезинфицира по индиските улици

Читај повеќе

Експертите се против заштитни маски за деца под две години

Читај повеќе

СЗО ги прекина тестирањата на хидрохлорокин како можна терапија за COVID-19

Читај повеќе