21. МОДЕН ВИКЕНД СКОПЈЕ

[Дигитален Моден викенд Скопје] Од блогерка, дизајнерка до стилистка – Дани Ѓуровска ги состави стајлинзите за Guess

Александра Спасеска
/ 24.05.2020 / 15:13

Во рамките на 21. Моден викенд Скопје што сезонава се одржува во дигитална верзија, беа прикажани новите колекции на домашните дизајнери преку вибрантни и модерни лукбук фотографии и модни филмови, под мотото „Ветрот носи убаво време“.

Remote video URL

Детално ги анализиравме колекциите на Евгенија Зафировска, Блерта Османи, KTN, Terziya и Стефанија Насеска, а нѐ заинтригира и колекцијата на пролет/лето 2020 на Guess, прикажана преку стајлинзи што ги подготви Даниела Ѓуровска.

Поранешна блогерка, а сега дипломиран дизајнер на отсекот ДИО на ТМФ, Ѓуровска ја имаше можноста да биде дел од приказната МВСК и на писта, и во бекстејџ и во први редови. Нејзината естетика суптилно провејува низ стајлинзите што ги подготви за новата колекција на Guess, а соработката во рамките на Моден викенд Скопје покажува дека МВСК како платформа продолжува да ги поддржува модните креативци во различни области и дејности.

Инспирацијата за колекцијата доаѓа од ултра гламурозниот Беверли Хилс. Моделите се во пастелни тонови со изразена силуета, полни со енергија и разиграност. Кај мажите пак, боите се јаки, кроевите храбри со доза на ретро елементи и интересни принтови за свеж, младешки изглед. Водена од оваа вибрантност, Ѓуровска состави неколку носливи, лежерно-шик изгледи преку кои есенцијално ја претстави колекцијата достапна во Skopje City Mall.

„Сеќавајќи се на едни поинакви изданија на Mодниот викенд Скопје  би рекла дека секоја промена на крајот на денот е освежување и вложениот труд треба да се цени. Кога би се навратила на блогерските денови, учествата како моден дизајнер па сѐ до денес како стилист на Fashion group за модниот едиторијал на Guess, се радувам на можноста на овој или оној начин веќе неколку сезони да бидам дел од МВСК“, изјави Дани за Kajgana.com.

Дани Ѓуровска (Фото: Ерина Богоева)

„Модната индустрија нуди бесконечно многу можности. Во последно време стилизирањето е она што  ја буди мојата имагинација и се трудам да покрај тоа што стајлингот би го отсликал брендот, ја преточам и својата естетика низ комбинациите кои на некој начин го интерпретираат мојот личен стил. За самото виртуелно прикажување на ревиите сметам дека се потврди моќта на социјалните медиуми, иако во овој случај бевме приморани за тоа. Креативноста, добрата организација и соработка секогаш ќе вроди со успех.“

Remote video URL

Шминка: Farmasi и Марија Лазарова

Фризура: Revlon Professional

Фотографија: Света Богова Јовановска

Стилист: Даниела Ѓуровска

Кастинг: Виктор Цветановски

Модели: Филип Додевски, Aндријана Илиоска, Александра Бошнакоска @ Podium Model Agency

Во соработка со: Skopje City Mall

Поддржано од: Lenor

Дигитален партнер: A1 Македонија

реклама

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Охрабрувачки бројки на заразени од COVID-19 по „црната рекордна недела“

Read more

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Read more

Стил

Ѕвездата на „365 Days“ Микеле Мороне ново заштитно лице на Guess

Read more

Летен тренд: Едноделен костим за капење

Read more

Толку е убава што луѓето мислат дека е кукла

Read more

Наоми Кембел разголена за Valentino

Read more

Магазин

Кој е пасивен, а кој не може без секс: Хороскопските знаци во кревет

Читај повеќе

Johnnie Walker ќе се продава во „хартиена амбалажа“

Читај повеќе

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога Роберт Ирвин беше каснат од змија на лицето

Читај повеќе
  • filter

Ѕвездата на „365 Days“ Микеле Мороне ново заштитно лице на Guess

Читај повеќе

Русија до крајот на годинава ќе произведе 200 милиони дози вакцина против COVID-19

Читај повеќе

Колку често и како треба да го миете реупотребливото шише за вода?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет навики кои ќе ви го сменат животот

Читај повеќе
  • filter

Неверојатна трансформација: Американката која изгуби 60 килограми за 1 година

Читај повеќе