ДИК: Теренската проверка треба да заврши до 3 април

Теренската проверка на податоците на 89.338 гласачи, за кои постојат несоодветни записи во избирачкиот список и другите дата бази од државните институции, се врши со 488 анкетари во 80 општини во земјава.

Првиот ден од теренската проверка помина без посериозни проблеми и се очекува дека проверката ќе заврши до 3 април, информираат од Државната изборна комисија.

На почетокот ДИК информираше дека ќе бидат ангажирани 374 анкетари, но ангажирани се дополнителни 114.

Анкетите се вршат секој ден од 8.30 до 19.30 часот. Анкетарот треба да зборува лично со лицето чии податоци треба да се проверат, а ако тоа лице не е присутно, тогаш треба да се направи разговор со присутен член од семејството. Ако во домот нема никој или лицето не е во состојба да даде податоци, тогаш анкетарот има задолжение да дојде друг ден. Ако и тогаш нема никој тогаш се доставува известување и тоа лице е должно во рок 3 дена да се пријави во подрачната единица на ДИК. Кога се работи за јавен објект или објект што не постои, анкетарот тоа треба да го наведе во извештајот.

Осумдесет контролори ќе ги контролираат прашалниците од анкетарите.

реклама

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Скопје за време на Прва светска војна

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

Џеј Ло затечена од новинар кој ја праша за разводот од Бен Афлек

Read more

Македонија

Силјановска телефонски разговарала со Зеленски: Украинскиот народ може и во иднина да смета на македонското сојузништво и пријателство

Read more

Таравари: Конечен договор со ВМРО-ДПМНЕ денеска или утре

Read more

Левица: Минирањата на Бехтел и ЕНКА оштетија црква од XIX век

Read more

Милошоски: Во новата влада најверојатно ВМРО-ДПМНЕ, ВРЕДИ и ЗНАМ

Read more
 

Вести

Генералното собрание на ОН ја усвои Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Читај повеќе

Драмскиот театар Скопје гостува на фестивалот РУТА во Сараево

Читај повеќе

И Русија е за независна Палестина

Читај повеќе

Силјановска телефонски разговарала со Зеленски: Украинскиот народ може и во иднина да смета на македонското сојузништво и пријателство

Читај повеќе

Им ветувал виза за странска земја: Измамник од Скопје земал по 1.000 евра од лице

Читај повеќе

Нови детали за атентатот на Фицо: Атентаторот бил проукраински

Читај повеќе

Таравари: Конечен договор со ВМРО-ДПМНЕ денеска или утре

Читај повеќе

Биљана Стојановска ќе ја промовира третата книга поезија „Додека спиеш“

Читај повеќе

Радев: Позитивен знак е желбата на претседателката за средба, очекуваме промена на реториката и крај на јазикот на омраза

Читај повеќе