Дикаприо доби чест да именува нов вид змии и ги нарече по мајка си

Леонардо Дикаприо неодамна именуваше еден од новооткриените видови змии по неговата мајка.

Актерот Леонардо Дикаприо, кој на јавноста ѝ е познат и како активист за заштита на природата, ја доби честа да именува нов вид змии кој неодамна беше пронајден во панамската џунгла.

Змијата што јаде полжав актерот ја нарече Simon irmelindicaprioae по неговата мајка Ирмелин Инденбиркен, која често ја носи на церемониите за доделување награди. Видот на змии е исклучително редок и може да се најде во дрвјата на неистражената џунгла Чоко-Дариен, која се протега по должината на пацифичкиот брег на Колумбија и на север до Панама.

Дикаприо не е единствената личност која на змија ѝ дал име по своја сакана личност. Имено, истото го направил и инвеститорот и заштитник на природата Брајан Шет, кој на една од новооткриените змии ѝ го дал името на својата ќерка. Покрај овие змии, за време на истражувањето во Еквадор, Колумбија и Панама беа откриени уште три нови видови.

реклама

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Кое кафе е поздраво, топлото или ладното?

Read more

Загина мотоциклист по судир со возило со холандски таблички во Скопје

Read more

Филм & ТВ

Објавени номинациите за наградите Еми, се издвојуваат две серии

Read more

Искрен трејлер за Godzilla x Kong: The New Empire

Read more

Трејлерот за воениот филм со Кејт Винслет ги одушеви фановите: Таа жена нема лоша улога

Read more

Џони Деп има нова љубов: Си најде среќа со 33 години помлада руска манекенка

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Објавени номинациите за наградите Еми, се издвојуваат две серии

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за Godzilla x Kong: The New Empire

Читај повеќе
  • play_arrow

Трејлерот за воениот филм со Кејт Винслет ги одушеви фановите: Таа жена нема лоша улога

Читај повеќе

Џони Деп има нова љубов: Си најде среќа со 33 години помлада руска манекенка

Читај повеќе
  • play_arrow

Шоу на Шакира на финалето од Копа Америка: Изведбата вклучуваше ВИ елементи

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледаше Бренда во првата епизода од „Беверли Хилс“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Почина Шенон Доерти, ѕвездата на „Беверли Хилс“

Читај повеќе
  • filter

Скарлет Јохансон се прошета на црвениот тепих во хит летен модел

Читај повеќе