Дикаприо доби чест да именува нов вид змии и ги нарече по мајка си

Леонардо Дикаприо неодамна именуваше еден од новооткриените видови змии по неговата мајка.

Актерот Леонардо Дикаприо, кој на јавноста ѝ е познат и како активист за заштита на природата, ја доби честа да именува нов вид змии кој неодамна беше пронајден во панамската џунгла.

Змијата што јаде полжав актерот ја нарече Simon irmelindicaprioae по неговата мајка Ирмелин Инденбиркен, која често ја носи на церемониите за доделување награди. Видот на змии е исклучително редок и може да се најде во дрвјата на неистражената џунгла Чоко-Дариен, која се протега по должината на пацифичкиот брег на Колумбија и на север до Панама.

Дикаприо не е единствената личност која на змија ѝ дал име по своја сакана личност. Имено, истото го направил и инвеститорот и заштитник на природата Брајан Шет, кој на една од новооткриените змии ѝ го дал името на својата ќерка. Покрај овие змии, за време на истражувањето во Еквадор, Колумбија и Панама беа откриени уште три нови видови.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Филм & ТВ

Психолошкиот трилер со Џулија Робертс и Итан Хок пристигна на Netflix

Read more

Дали ќе добиеме филм и за Кен?

Read more

Габриела Спаниќ изгледа непрепознатливо по бројните козметички зафати

Read more

Netlix ја најави втората сезона на реалното шоу Squid Game

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Психолошкиот трилер со Џулија Робертс и Итан Хок пристигна на Netflix

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали ќе добиеме филм и за Кен?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Габриела Спаниќ изгледа непрепознатливо по бројните козметички зафати

Читај повеќе
  • play_arrow

Netlix ја најави втората сезона на реалното шоу Squid Game

Читај повеќе

Раперот Пи Диди е обвинет за групно силување на 17-годишна тинејџерка

Читај повеќе
  • play_arrow

Николас Кејџ се збогува со филмската кариера: Кажав сè што имав да кажам

Читај повеќе

Анџелина Џоли повторно ќе биде Maleficent

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се најдобрите филмови и серии за 2023 година според IMDb?

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што е погрешно со Fast X

Читај повеќе