Димитров: Ако сме надвор од ЕУ, не може целосно да се комплетира Договорот од Преспа

Скопје, 29 октомври 2019 (МИА) – Преспанскиот договор не може да се комплетира целосно ако ние сме вон пристапниот процес кон Европската Унија, рече денеска шефот на дипломатијата Никола Димитров на седницата на собраниската Комисија за европски прашања, на која се дебатираше за одлуката на Европскиот совет да не ѝ додели на земјава датум за преговори за членство во ЕУ.

– Во Преспанскиот договор целосната имплементација на нашите обврски е врзана со пристапниот процес во Европската Унија. Во однос на веќе постоечките внатрешни документи и материјали, нашите обврски почнуваат и завршуваат во рок од пет години од отворање на поглавјата, подвлече Димитров.

Истакна дека членството во НАТО е извесно, но како што рече, тоа не значи дека треба да потценуваме реализација на едно од најважните две стратешки цели. – НАТО носи безбедност, предвидливост и инвестиции, рече Димитров.

– Изгубивме цела генерација, но не смееме да паднеме во истата замка сега. Од наративот на жртва треба да го избереме наративот на победник. Тешко е, ама ќе пронајдеме дупка и ќе излеземе и ќе продолжиме да одиме напред. Со тоа ќе ѝ помогнеме и на Европа и сами ќе си помогнеме и на нашите соседи во регионот. Ќе завршам со цитат од Черчил: „Никогаш, никогаш, никогаш немојте да дигнете раце“, заклучи Димитров.

реклама

Кога COVID-19 ќе стане лесна болест како настинка?

Read more

Бугарски програмер доби одговор од Илон Маск по 154 дена чекање

Read more

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Read more

Моќна порака: Погледнете како ТВ водителка ги поддржа жртвите на сексуално насилство

Read more

Македонија

Рестораните и угостителските објекти од утре ќе работат до 21 часот

Read more

Второто полугодие продолжува со истите мерки и протоколи

Read more

4.817 инспекциски надзори и контроли, затворени 5 угостителски објекти во една недела

Read more

72 нови случаи, 1.023 оздравени и 13 починати од COVID-19

Read more
 

Вести

Белата куќа ги избриша сите снимки со Трамп од нејзиниот YouTube канал

Читај повеќе

Во Британија и Португалија рекорден број починати од коронавирус

Читај повеќе

Рестораните и угостителските објекти од утре ќе работат до 21 часот

Читај повеќе

Бајден: Денеска е ден на демократијата, на историјата, на надежта

Читај повеќе

Второто полугодие продолжува со истите мерки и протоколи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Најмалку двајца загинати во експлозијата во Мадрид, евакуиран домот за стари лица

Читај повеќе
  • play_arrow

Гледајте ја во живо инаугурацијата на Бајден

Читај повеќе

Прв полициски час во Холандија по Втората светска војна

Читај повеќе
  • play_arrow

Трамп замина сосе нуклеарните шифри – што ќе се случува сега?

Читај повеќе