Димитров: За да не се разочараме, да не очекуваме деблокада во декември

Скопје, 2 декември 2021 (МИА) – За да не се разочараме, подобро да не очекуваме добар исход, но мора да продолжиме да работиме, вели вицепремиерот Никола Димитров за очекувањата и најавите во декември да се случи деблокада на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ, на состанок на Советот за општи работи на ЕК.

– Одговорно е од нашата страна да упатиме апел до граѓаните дека е подобро да бидеме изненадени од добар исход, отколку пак да бидеме разочарани од лош исход. Со оглед на краткиот период, имаме само неколку дена до Советот за општи работи, до ГАК, 14 декември, мислам дека е крајно неодговорно било какви очекувања да создаваме тогаш. Формата, одржувањето на Советот е помалку важна. Ако успееме да дојдеме до едно достоинствено, европско решение, затоа што прашањето почна толку да боли насекаде, што веројатно ќе има волја кај сите, вклучувајќи го и словенечкото претседателство, да се закаже и вонреден ГАК. Не смееме, после целото искуство што го имаме да се врзуваме за датуми. Мислам дека сигналите од Софија упатуваат дека очекуваат некаков процес, во билатералните односи кој чекор по чекор ќе помогне да се затвори прашањето. Кај нив очигледно уште парламентот ќе има улога, такви се најавите, рече Димитров во разговор за ТВ Клан Македонија.

Според Димитров, сега е важно да се одржи средба со новата влада во Софија, која ќе ги даде натамошните насоки за надминување на билатералниот спор.

– Многу е важно и за нас, пред сѐ за народот, но и за сите други во регионот кои што гледаа надеж во овие решителни чекори што во изминатите години ги правевеме за конечно да ги почнеме пристапните преговори со ЕУ, многу е важно да има нешто. Тоа ќе зависи од оваа билатерална комуникација со Бугарија, но и од расположението на третите, кои имаат влог, кои се злагаат. Затоа што ова прашање стана европско, не е само билатерално прашање, бидејќи влијае на политиките на ЕУ кон регионот. И во таа смисла има реален контекст да се дојде до нешто, мора да се обидуваме за вистински пробив, рече Димитров.

реклама

САД ѝ го блокираа на Русија плаќањето на долговите, ја принудуваат на банкрот

Read more

Брозовиќ на суд ја демантираше аферата со Ванда Нара: Имав проблеми со сопругата

Read more

Кои хороскопски знаци ќе ја запознаат љубовта на својот живот до крајот на мај?

Read more

Елитните руски специјалци трпат тешки порази, вели британското разузнавање

Read more

Македонија

УХМР најавува пороен дожд со грмежи

Read more

Без вода неколку улици во Центар

Read more

Сончево со температури до 35°C

Read more

Без струја и вода утре неколку скопски општини

Read more
 

Вести

УХМР најавува пороен дожд со грмежи

Читај повеќе

Шолц: Путин сериозно ќе преговара само во еден случај

Читај повеќе

Без вода неколку улици во Центар

Читај повеќе

Елитните руски специјалци трпат тешки порази, вели британското разузнавање

Читај повеќе

САД ѝ го блокираа на Русија плаќањето на долговите, ја принудуваат на банкрот

Читај повеќе

Најбогатиот Украинец ќе ја тужи Русија поради војната

Читај повеќе
  • play_arrow

Кадиров ѝ се закани на Полска: За 6 секунди ќе ви покажеме за што сме способни

Читај повеќе

Дали ветерниците во Северно Море ќе ја спасат ЕУ од енергетската зависност од Русија?

Читај повеќе

Загина пешак кај општина Ѓорче Петров

Читај повеќе