Диносаурусите можеби изумреле долго пред фаталниот астероид да удри во Земјата

Додека научниците генерално веруваат дека голем астероид кој ја погодил Земјата пред речиси 66 милиони години придонел за глобалното истребување на диносаурусите, ново истражување од Кина сега покажува дека праисторискиот предатор можеби веќе бил исчезнат долго пред инцидентот.

Истражувачите од Кинеската академија на науките, заедно со нивните соработници, проучувале повеќе од 1.000 фосилизирани јајца и лушпи од диносаурус од басенот Шанјанг во централна Кина.

Овие фосили потекнуваат од секвенци на карпи со вкупна дебелина од околу 150 метри. Истражувачите дошле до детална проценка на староста на слоевите на карпите со анализа и примена на компјутерско моделирање на повеќе од 5.500 геолошки примероци.

Ова им овозможи на научниците да создадат временска рамка од речиси два милиони години на крајот на периодот на Креда, што го претставува периодот непосредно пред истребувањето. Оваа временска рамка овозможува директни споредби со податоци од целиот свет.

Податоците покажаа дека бројот на диносаурусите веројатно веќе бил во опаѓање на глобално ниво пред фаталниот удар на астероидот да резултира со нивно целосно истребување, според Science Alert.

Истражувачите сугерираат дека нивниот крах можеби е резултат на познатите глобални климатски флуктуации и масивни вулкански ерупции како оние на висорамнината Декан во денешна Индија.

Тагови
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Read more

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Вести

Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Read more

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Read more

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Read more

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Read more
 

Гик

Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Читај повеќе

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Читај повеќе

Со помош на ултразвучни бранови во иднина и луѓето ќе хибернираат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Читај повеќе

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Читај повеќе

The Witcher 3 е најпродавана RPG игра во историјата

Читај повеќе

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Читај повеќе

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Читај повеќе

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Читај повеќе