Џиновски хуманоидни роботи почнаа да работат на јапонските железници

Јапонска железничка компанија ќе почне да го поправа својот железнички систем на многу јапонски начин: со помош на напредни хуманоидни роботи, пишува IFLScience.

Почнувајќи од овој месец, џиновските роботи во стилот на мека ќе се користат за извршување на различни задачи за одржување на железничката инфраструктура на компанијата, како што се бојадисување на надземни потпорни структури и отстранување на гранки од дрвја што ги попречуваат шините.

Способни да креваат предмети со тежина до 40 килограми и да достигнат висина до 12 метри, вртливите краци можат да бидат опремени со различни алатки за извршување на голем број необични работи.

Макотрпниот механиоид е управуван од човек кој може да седи во камион кој следи и да го контролира неговото движење користејќи џојстик и VR очила поврзани со камера на главата на роботот.

Подолу можете да погледнете видео од технологијата во акција. Дел од монтажата го прикажува дури и роботот кој користи кружна пила за да средува високи дрвја, но развивачите на пронајдокот веруваат дека нивното создавање е безбеден пар раце.

Remote video URL

Во неодамнешното соопштение, JR West (јапонска железничка компанија) рече дека ја развиле технологијата со помош на компанијата за роботика Jinki Ittai и технолошката компанија Nippon Signal во обид да ја подобрат безбедноста на своите вработени и да го намалат ризикот од несреќи при работа.

Тие, исто така, го наведоа „недостигот на работна сила“ како голем двигател на новата технологија. Јапонија има една од најстарите популации во светот, со околу 29% од земјата на возраст над 65 години. Тоа е проблем кој ќе предизвика секакви главоболки, не само за економијата која почнува да се напрега под притисокот на недостигот на работна сила.

Remote video URL

Роботите и новите технологии често се обвинуваат дека „крадат работни места“ од луѓето, но се чини дека тие можат да се искористат и за ублажување на недостигот од работници, пишува IFLScience.

реклама

Вести

Бразилските шуми мигрираат на повисоки надморски височини поради зголемените температури

Read more

Првата електрична станица за полнење бродови на море користи ветерна енергија

Read more

Најкомплетниот скелет на неандерталец некогаш пронајден сè уште не може да биде ископан

Read more

Кинезите го претставија првиот нуклеарен реактор отпорен на топење

Read more
 

Гик

Историска одлука на ИОК: еСпортот ги доби своите Олимписки игри

Читај повеќе

Бразилските шуми мигрираат на повисоки надморски височини поради зголемените температури

Читај повеќе

Првата електрична станица за полнење бродови на море користи ветерна енергија

Читај повеќе
  • filter

Како се создава звукот? 7 забавни факти што мора да ги знаете

Читај повеќе

Apple ја менува стратегијата, сепак ќе има iPhone на преклоп?

Читај повеќе

Мистериозен „темен кислород“ откриен на дното на Тихиот Океан

Читај повеќе

Најкомплетниот скелет на неандерталец некогаш пронајден сè уште не може да биде ископан

Читај повеќе

Дали Американците навистина слетаа на Месечината?

Читај повеќе
  • play_arrow

Microsoft тврди: ЕУ е крива за најголемиот пад на системот во историјата

Читај повеќе