Disney го згасна брендот „20th Century Fox“

„20th Century Fox“, еден од најпознатите брендови во историјата на филмската ТВ индустрија веќе не постои, откако сопственикот The Walt Disney Company објави дека од денеска ќе се вика само „20th Television“.

Овој потег се случи откако Disney претходно го исфрли името Fox од сите свои филмови на 20th Century Fox во јануари. Disney минатата година склучи договор вреден 71 милијарда долари и го купи имотот на Fox.

„Познатото лого и насловна картичка, на којашто зборовите 20th Television поставени над рефлектор, ќе останат исти освен што зборовите „century’“ и „fox’“ ќе ги нема. Новите имиња и логоа на нашите студија означуваат нов ден за „ABC Signature“, „20th Television“ и „Touchstone Television“ и во исто време се оддава почит на нивната богата историја и креативна моќ на компанијата Walt Disney, рече претседателот на телевизиските студија Крег Хејнегс.

Новото лого и графика ќе се појават во новите епизоди на оваа ТВ куќа, кои ќе започнат да се емитуваат наесен.

Постарите наслови, кои веќе се емитуваа, ќе го задржат своето поранешно лого и име.

Тагови
реклама

Нагорно-Карабах: Не е важно кој прв почна, туку кој стои зад војната

Read more

Џинови во реалниот свет за кои тешко ќе верувате дека навистина постојат

Read more

Неверојатни факти за животот во Шведска

Read more

Моќни илустрации ги покажуваат разликите меѓу Истокот и Западот

Read more

Филм & ТВ

Никол Кидман и Хју Грант во новата мини-серија „The Undoing“ на HBO

Read more

„Dream Home Makeover“ - ново шоу за реновирање на Netflix

Read more

„Хакер“ со Steffonator во „Синеплекс“ од 1 октомври

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Сцена

  • play_arrow

Никол Кидман и Хју Грант во новата мини-серија „The Undoing“ на HBO

Читај повеќе
  • play_arrow

„Dream Home Makeover“ - ново шоу за реновирање на Netflix

Читај повеќе

„Хакер“ со Steffonator во „Синеплекс“ од 1 октомври

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Netflix изненадување – ја најави серијата „Resident Evil: Infinite Darkness“

Читај повеќе
  • play_arrow

10 работи кои би сакале да ги видиме во 2. сезона од „The Mandalorian“

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова се најдобрите крими филмови на сите времиња

Читај повеќе
  • filter

Доделени наградите на 19. Синедејс

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Џеј Ло и Малума со секси спот за песните „ Pa Ti + Lonely“

Читај повеќе